Otonom sürüşte Michigan sürprizi

0

Otonom otomobiller artık kimseye yabancı değil, ancak hala test aşamasında kabul edilen bu araçların yollara sürücüsüz olarak çıkmasına ise izin verilmiyordu.

Ancak ABD’de Michigan eyaleti, bu konuda bir devrim yaptı. Eyaletin valisi, otonom araçların sürücüsüz olarak yollara çıkmasına imkan veren yasayı imzaladı.

Otonom otomobiller artık resmen yollarda

Buna göre, sürücüsüz otomobiller kaza yaptığında, aracın sahibi değil, otomasyon sistemi, yani otomobili ve otomasyon sistemini üreten firma sorumlu olacak.

Yeni yasa, otomobil üreticilerinin otonom taksi filoları kurmalarına da olanak sağlıyor. Böylece Michigan eyaleti, otonom araçlar resmen piyasaya çıktığında ve tüm dünyada yaygınlaştığında, şehir yollarında oluşacak görüntünün ilk örneğini verecek.

Ayrıca, otonom sürüş teknolojisine sahip otomobilleri tamiri de artık yasaya bağlanıyor. Artık kullanıcı veya herhangi bir tamirci otonom araçları açıp tamir edemeyecek. Bu konuda yetkin olduğunu ispatlamış özel merkezlerde tamirat işlemi yapılabilecek.

Piyasada şu anda resmen satışta olan tek otonom otomobil, Google’ın minik sürücüsüz otomobili. Böylece bu otomobillerle, Michigan yollarında yolculuk etmek mümkün olacak. Google’ın otomobillerinde direksiyon bulunmadığı için bu araçları trafiğe çıkarmak yasaktı. Ayrıca Tesla sahipleri de artık “sürüş asistanı” olarak tanıtılan Autopilot özelliğini Michigan’da rahatça kullanabilecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>