Otonom sürüş teknolojisi yılda 7 trilyon dolar kazandıracak

0

Dev otomobil üreticileri ilk robot otomobili herkesten önce piyasaya sürmek için büyük bir yarış halindeyken, bu alanda önemli yatırımları olan ve 15 milyar dolar verip satın aldığı Mobileye şirketi ile otonom araçların en önemli donanım tedarikçilerinden birine dönüşen Intel’in yayınladığı rapor önemli bulgular içeriyor.

Intel’in araştırmasına göre, otonom araçlar 2035 yılında, 800 milyar dolarlık bir ekonomi yaratacak. Bu rakam 2050 yılına ulaştığımızda ise yıllık 7 trilyon dolara yükselecek. Ayrıca otonom araçlar sayesinde 2035 ve 2045 arasındaki on yıl içinde 585 milyon insanın da hayatı kurtulacak. Otonom sürüş teknolojisinin güvenli sürüş özellikleri sayesinde azalacak olan trafik kazalarında hayatlarını kaybetmekten kurtulacak olan yarım milyar insan, son derece önemli bir rakam.

Yolcu Ekonomisi

Intel bu yeni ekonomiye “yolcu ekonomisi” ismini veriyor çünkü otonom araçlar sözkonusu olduğunda sadece aracı satmak değil, bu araçların yolcu taşıyarak kazandığı para da denkleme de giriyor. Çoğu otomobil üreticisinin de robot otomobillerden oluşan dev taksi filoları kurması ve bu iş modeli sayesinde, araç satmaktan daha fazla para kazanması bekleniyor.

Intel ise bu dev ekonomik faliyet içinde kendi pasta dilimini de almak konusunda kararlı. 15 milyar dolara Mobileye’ı satın alan Intel böylece otonom araçlara sensör üreten en güçlü şirket konumuna yükselmiş durumda. Intel’in 2017’de otonom sürüş konusunda 250 milyon dolar seviyesinde yatırım yapması bekleniyor. Şirket ayrıca BMW’nin otonom sürüş programının da ortağı. BMW, Intel ile beraber geliştirdikleri ilk akıllı otomobilini, 2017’nin sonuna doğru yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>