Otonom sürüş yönergesi yayınladı

0

Otonom sürüş yönergesi

Çin otonom araç konusunda lider ülkelerden biri olmak için otonom sürüş yönergesi yayınladı. Otonom sürüş yönergesi, bu araçların piyasaya çıkışını daha kolay hale getirebilir.

Otonom sürüş yönergesi neleri içeriyor?

Çin, ulusal ilkeler belirleyerek otonom araçların ticarileşmesinde güvenli ve sorunsuz adımlar atmayı planlıyor. Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen yönergeler, genel olarak güvenlik odaklı. Yönergede en dikkat çekici maddelerden biri de otonom araçlardan, geleneksel sürüş moduna geçme kabiliyetine sahip olmalarının istenmesi. Böylelikle otonom araçlar arızalandığında, insan sürcüler kontrolü sağlayacak ve kaza ihtimalini en aza indirecek.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, “Kendi kendini süren araçlar için yol testi karmaşık bir projedir ve güvenlik en öncelikli çalışma olmalıdır” diyor. Çin, Arizona’daki otonom araç kazasının kendi sokaklarında tekrarlanmasını önlemek için bu yönergeleri uygulayacak.

Ocak ayında Pekin’de kapalı bir deneme alanı açılmıştı. Çin hükümeti şu anda otonom araçları desteklemek için yol altyapısının nasıl geliştirilebileceğini araştırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>