Otonom tarım robotu: Mamut

0

otonom tarım robotu

Cambridge Consultants, Mamut isimli otonom tarım robotu geliştirdi. Otonom tarım robotu ile mahsullerin sağlığı ve toplam verim hakkında bilgi toplanacak.

Otonom tarım robotu nasıl çalışıyor?

Dijital teknolojiler ve robotlaşmada yaşanan artışla, tarım sektöründe verimlilik artışı yaşanıyor. Yeni teknolojilerle hem mahsul üretimi daha kolay hale geliyor hem üretimdeki verim artıyor. Cambridge Consultants tarafından geliştirilen tarım robotu Mamut, bunun son örneklerinden biri oldu.

Robotta sensör paketi, stereo kameraları, LIDAR, IMU, pusulayı, tekerlek sayacı ve tüm giriş verilerini bir araya getiren bir yapay zeka sistemi bulunuyor. Tüm bunların kombinasyonu, robotun GPS’e ihtiyaç duymadan otonom olarak çalışmasını sağlıyor.

Dört tekeri bulunan robot, arazide hareket ederken üzerinde bulunan sensörlerle etrafını tarıyor. Mahsullerin sağlık durumu hakkında bilgi topluyor ve toplam verim istatistiklerini sunuyor. Böylelikle tek elden tüm arazi verileri incelenebiliyor. Çiftçiler de yapmaları gereken işlemler hakkında önceden bilgi sahibi olabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>