Otonom tekerlekli sandalye geliştirildi

0

Otonom tekerlekli sandalye

Havalimanlarında kullanılması için otonom tekerlekli sandalye geliştirildi. Bu sandalyeler, yolculara havalimanı içindeki ulaşım konusunda yardımcı olacak.

Otonom tekerlekli sandalye özellikleri

Whill isimli bir şirket, CES 2018’de tanıttığı otonom tekerlekli sandalye tasarımıyla yoğun ilgi görmüştü. Geliştirme çalışmalarının ardından bu sandalyeler, artık havalimanında kullanılma başlandı.

John F Kennedy havalimanında kullanımına başlanan bu tekerlekli sandalyeler, British Airways yolcularına yardımcı olacak. Havalimanı içinde yolcuların ulaşımını sağlayacak otonom sandalyeler, elektrikle çalışıyor ve otomatik olarak önüne çıkan engellerden kaçabiliyor. Müşterinin ulaşımını sağladıktan sonra ise otonom bir şekilde şarj istasyonuna dönüş yapıyor. Saatte 7 km hıza ulaşabilen sandalyeler, özellikle yardıma ihtiyacı olan yolcular için önemli avantajlar sağlıyor.

British Airways’in, yolculuk tecrübesini artırmak için 5 yıllık süreçte 6.5 milyon poundluk bir bütçe ayırdığı belirtiliyor. Ayrılan bu bütçeden, otonom sandalyelerin de karşılanması hedefleniyor. Tekerlekli otonom sandalyelerin bir tanesinin fiyatının ise 400 dolar olduğu açıklandı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>