Otonom tekne filosu için ilk üye tanıtıldı

0

MIT tarafından geliştirilen otonom tekne filosu için üye tanıtıldı. Roboat II isimli bu otonom tekne yolcu taşıma kapasitesine de sahip.

Otonom tekne filosu: Roboat II

MIT CSAIL araştırmacıları, bir süredir otonom tekneler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Araştırmacılar 6 yıllık çalışmalarıyla birlikte, artık yolcu taşıma kapasitesine sahip tekneler üzerine de yoğunlaşıyor.

Otonom filoya ait olan yolcu taşıma kapasitesi bulunan ilk otonom tekne Roboat II’nin tanıtımı gerçekleşti. Roboat II, başlangıç noktasına yalnızca 0.17 metrelik bir hata ile geri dönüş yapabiliyor. Amsterdam kanalında yapılan testlerde Roboat II, 3 saat boyunca başarılı bir şekilde gezinti yaptı. Yaklaşık 2 metre uzunluğundaki tekne yolcu taşıma kapasitesiyle, daha önce otonom filo için tanıtılan teknelerden bir adım öne çıkıyor.

50 kg ağırlığındaki Roboat II’nin üzerinde Lidar’dan GPS’e kadar birçok sensör bulunuyor. Bu sayede sorunsuz bir şekilde rotasını takip edebiliyor. Ayrıca üzerinde atalet sensörü de bulunan Roboat II, su üzerinde dengesini sağlayabiliyor.

4 pervaneli Roboat II için geliştirme çalışmaları devam ederken, filonun üçüncü nesil teknesinin 4 metre uzunluğunda ve 4 ila 6 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>