Techinside Google News
Techinside Google News

Otonom tekneler Dubai’de test ediliyor

Dubai’de otonom tekneler test edilmeye başlandı. Emirlik, yolculukların yüzde 25'inin otonom olmasını planlıyor.
- Advertisement -

Dubai’de otonom tekneler test edilmeye başlandı. Emirlik, yolculukların yüzde 25’inin otonom olmasını planlıyor.

Dubai, kendi kendine giden taşımacılığın tanıtımını hızlandırmak için devam eden çabalarının bir parçası olarak otonom yolcu teknelerini test ediyor.

2030’a kadar yüzde 25’lik dönüşüm hedefleniyor

Emirlik, 2030 yılına kadar tüm yolculukların yüzde 25’inin otonom olarak tamamlanmasını planlıyor ve son 18 ayda başlatılan çeşitli program ve girişimler gördü. Şimdi odak, Dubai’deki en eski ve en popüler ulaşım modları arasında yer alan ahşaptan yapılmış geleneksel tekneler olan “abras” üzerinde.

Karayolu ve Ulaşım Otoritesi (RTA), Jaddaf İstasyonu ile Dubai Creek üzerindeki Dubai Festival City İstasyonu arasında otomatik yeteneklere sahip, yüksek teknoloji ürünü, elektrikle çalışan bir abra üzerinde testler yapıldığını ortaya çıkardı.

Tekne, RTA’nın Garhoud Deniz Bakım Atölyesi tarafından, tanıdık görünümü korumak ve otonom işlevsellik sağlamak için gerekli ekipmanı birleştirmek için yerel olarak tasarlandı. RTA tarafından Twitter’da yayınlanan bir video, bunun nasıl başarıldığını gösteriyor. İki istasyon arasındaki altı dakikalık yolculukta, çatısının üzerinde Simrad markalı kubbe radarı, kameraları ve otonom kontrol sistemi olan bir abrayı tasvir ediyor. En fazla sekiz yolcu konaklayabilir.

RTA’ya göre abra, yalnızca gerektiğinde denetlemesi ve müdahale etmesi gereken bir insan kaptandan bağımsız olarak çalışabilir. Bu, şiddetli rüzgarlar suyu dalgalandırsa bile teknenin önceden belirlenmiş rotayı sürdürebileceği ve yolundaki engelleri algılayıp buna göre durabileceği anlamına gelir. Ayrıca herhangi bir sistem arızasını tespit edebilir ve kontrol sistemini bilgilendirebilir. Gövde hafif cam elyafından yapılmıştır, iki elektrik motoru maksimum yedi deniz mili (8mph) hız sağlamaya yardımcı olur ve dört lityum pil yedi saatlik bir çalışma süresi sağlar.

Diğer avantajları arasında sıfır karbon emisyonu üretmesi, işletme ve bakım maliyetlerinin yaklaşık yüzde 30 oranında azalması ve dizel motorlu aşındırmalara kıyasla gürültü olmaması sayılabilir. Abra’nın daha da geliştirilmesi, gelişmiş otonom yetenekler sağlamak için planlanırken, RTA kendi kendine giden gemiler için gerekli mevzuatla ilgili olarak Dubai Denizcilik Şehri Otoritesi ile koordinasyon sözü verdi.

2022’de yaklaşık 16 milyon yolcu Dubai’nin deniz taşımacılığı sistemini kullandı ve RTA’nın ayrıca dört istasyonun kapasitesini artırma planlarını duyurmasıyla bu sayının büyük ölçüde artması bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir