Otopilot özelliği güvenli mi?

0

Otopilot özelliği

Tesla’nın otopilot özelliği için kaza tutanakları uzun süredir inceleniyordu. Peki bu otopilot özelliği gerçekten de güvenli mi?

Otopilot özelliği için kaza tutanakları incelendi

Bilindiği gibi Tesla Model S araç, geçtiğimiz aylarda bir kamyona çarparak kazaya karışmıştı. Ulusal Taşımacılık ve Güvenlik Kurulu, herhangi bir ölüm veya yaralanmanın olmadığı bu kazanın tutanaklarıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre, kazanın gerçekleşmesindeki ana nedenlerden biri de sürücünün otopilot özelliğine tamamen güvenmesi ve yol dikkatini kaybetmesi oldu.

Otopilot sistemi 8 kamera, radar ve ultrason cihazlarıyla birlikte çalışıyor olsa da Tesla şirketi, buna tam anlamıyla güvenmemek gerektiğini söylemişti.

ElonMusk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, otopilot özelliğindeyken meydana gelen kazaların büyük bir çoğunluğunun sürücülerin aşırı özgüveninden kaynaklandığını söyledi.

Ayrıca ilgili kazanın incelendiği ve güvenlik amaçlı gerekli güncellemelerin de yapıldığı belirtildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>