Oyun alışverişi düşüşe geçti

0

Uluslararası 85’i aşkın oyun firmasının Türkiye yetkili satıcısı olan dijital oyun mağazası oyunfor.com, oyun ve oyun içi satış verilerine göre Ocak 2022’de Aralık 2021’e oranla yüzde 10 düşüş yaşandığını açıkladı. 21 Ocak’ta başlayan sömestr tatiline rağmen yaşanan bu düşüşün dikkat çekici bir boyutu da, uzun bir aradan sonra mobil oyun satışlarında düşüş yaşaması oldu.

En yüksek ciro sıralamasında mobil battle royale oyunu Garena Free Fire ilk sırayı alırken ikinci sırada yine bir mobil battle royale oyunu olan PUBG Mobile yer aldı. Ocak ayında yapılan harcamaların büyük bir bölümü, ücretsiz olarak oynanabilen bu oyunların oyun içi para birimleriyle yapıldı.

Oyun satışlarının kategorik dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

                             Aralık 2021              Ocak 2022

PC                        yüzde 16                    yüzde 21

Konsol               yüzde 15                    yüzde 16

Mobil                 yüzde 69                    yüzde 63

Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, ¨2020 ve 2021 boyunca rekorlar kırarak kendi normalinin çok üstünde seyreden oyun alışverişleri, 2021’in son aylarında okulların açılmasıyla birlikte düşüşe geçmiş ve normal seviyesine dönmüştü. Bildiğiniz üzere okulların kapalı olması oyun satışlarını her zaman olumlu yönde etkilemiştir ancak 21 Ocak’ta başlayan sömestr tatiline rağmen yaşanan bu düşüşün ana sebebinin bir süredir gündemde olan ekonomik dalgalanma ve yüksek enflasyon olduğunu düşünüyoruz¨ şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>