Oyun dünyasında yeni dönem: NFT etkisi artıyor

0

Sony oyun geliştiriciler

Blockchain teknolojisi kapsama alanını genişletmeye devam ediyor. Oyun endüstrisinde milyar dolar değerinde bir altyapıya ulaşan teknoloji, NFT hali ile de sektörde yankı uyandırmaya hazırlanıyor.

Karşılıksız ya da değiştirilemez token olarak bilinen NFT’ler, sanattan spora, müzikten oyun endüstrisine kadar her şeyi etkilemeyi sürdürüyor. Şimdiden 1 milyar doların üzerinde bir oyun ekonomisi yaratan blockchain tabanlı gaming dünyasına dikkat çeken gelişmeye dair  NFT’nin yaratacağı etkiler sıralandı.

Oyun sektörü NFT ve Metaverse dünyasına dahil oluyor

Oynayarak kazanmak isteyenler artıyor

Eğlence amaçlı oyun endüstrisi artık dijital koleksiyonerlerin ve oynayarak kazanmak isteyenlerin radarında. Öyle ki sınırlı üretimdeki dijital ürünlerin mülkiyetine dayanan NFT furyası, oyun endüstrisini de etkisi altına almayı sürdürüyor. Şimdiden kazanmak için oynayanların sektörünün oluştuğu dahi ifade ediliyor. Özellikle 173 milyar dolarlık oyun endüstrisinin 1 milyar dolardan fazlasını blockchain tabanlı oyun pazarının oluşturduğu belirtiliyor.

Casper da NFT’nin radarındaki yeni trendleri ve oyun endüstrisinin geleceğine dair önemli noktaları paylaştı.

Blockchain tabanlı video oyunlar yükselişte

E-sporculuk ya da oyun yayıncılığı, oyun endüstrisinde oyunları tüketen kitlenin gelir kaynağını oluşturuyorken, NFT’nin oyun endüstrisinde ciddi bir hacim oluşturması yeni bir süreci başlattı.

P2E yani “Play-to-earn” konseptli oyun pazarının gelişmesi, blockchain tabanlı NFT oyunlarının tüketilmesine olanak sağlıyor. Kazanmak için oynayanlar, yeni bir oyun kültürü yaratıyorken koleksiyonerlerin gözünün de oyunlardaki dijital mülkiyette olması dikkat çekiyor. Bu noktada özellikle MOBA tarzı oyunlardaki karakterlere ait NFT’lerin sahibi olmak isteyen büyük bir kitle ve ekonomiyi oluşturduğu gözlemleniyor.

Üreticilerde NFT sesleri

Milyar dolarlık pazarda büyük çaplı şirketler henüz resmi aksiyon almamışken, oyuncuların çağrılarına kulak vermeleri an meselesi olarak değerlendiriliyor. Birçok büyük üretici mevcut oyunlarının NFT’ye uygun versiyonları için çalışmalara başlama aşamasında. Gelecekteki oyun üretimlerinin özellikle metaverse ile tamamen değişikliğe uğrayabileceğinin sinyalleri de veriliyor.

Oyun endüstrisindeki değişimlerin ayak seslerine dikkat çeken güç ve performans bilgisayarı Excalibur da gelecekte video oyun endüstrisini etkileyecek bu trendin karşısında oyun bilgisayarı üreticilerinin de üretim teknolojilerinde değişikliğe gidebileceğini aktarıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>