Oyun girişimi Libra, 30 milyon dolarla dünyaya açılacak

0

2017’de kurulan mobil oyun firması Libra Softworks, Joy Blast oyunu ile kazandığı başarıların ardından, yakın zaman içinde global bir lansman ile dünyaya açılmayı planlıyor.

Startups.watch verilerine göre, oyun sektörü 52 yatırım turu ve 265 milyon dolar yatırım ile en gözde sektör olurken özel sermaye fonları (private equity) erken aşama oyun girişimlerine yatırıma başladı. Bunda değerlemelerde yaşanan yüzde 80 artışın rolü dikkat çekici oldu.

Game Factory ve Startup Centrum’un raporuna göre 2021’de oyun sektörü, Türkiye’nin en çok yatırım alan sektörü olurken 2020 yılında Türkiye’deki 10 tane oyun girişimi yatırım alırken bu sayı geçtiğimiz yıl 54’e yükseldi.

Libra Softworks, bu dalganın üzerine mobil oyunu Joyblast’ın başarısını ekleyerek global ligde kendisine yer arıyor. Dört kişilik ekiple yola çıkan şirket, 2020’e Joyblast’ı çıkardıktan sonra 20 kişilik kadroya ulaşırken bu yükselişinin ardından 30 milyon dolar tutarına yatırım alarak Startups.watch’un en yüksek yatırım alanlar listesinde beşinci sırada yer aldı. 2021’in son dönemimde Actera liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna Esas Holding de katıldı.

Şimdiye kadar Joy Blast: match-three puzzle!, Match Match 3D – Matching Puzzle Game, Spell Heroes-Tower Defense, Word Universe – Kelime Oyunu, Chickz, Quizbie-Bilgi Yarışması ve Gizli Kelime-Kelime Avı olmak üzere yedi oyun geliştiren Libra Softworks, 2022 yaz aylarında Joy Blast’ın global lansmanını planlıyor. Gelecek iki yıl içinde öncelikle Londra ve Amsterdam ofisleri olmak üzere yurtdışına açılmayı hedefleyen şirket, bu süreçte ekibini 20 kişiden 60 kişiye çıkarmayı da hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>