Özbekistan blockchain kararnamesi yayınladı

0

Özbekistan blockchain

Özbekistan blockchain kararnamesi yayınlayarak, kamu yapısında bir düzen ile bu teknolojinin ülke genelinde kullanımını hedefleniyor. Özbekistan blockchain kararnamesi, devletin cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.

Özbekistan blockchain yatırımları yapacak

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, dijital ekonomi gelişimi için önlemler adlı bir kararnameye imza attı. Bu kararname ile ülke genelinde yenilikçi blockchain politikaları yürütülecek. Kararname kapsamında ülkedeki kripto para ve blockchain kullanımına yönelik üst düzey araştırmalar yürütülecek. Ayrıca kripto para madenciliği için de araştırmalar yapılarak, Özbekistan’ın bu alanda geri kalamaması için çalışılacak.

Kararname sadece araştırma ve destekleri kapsamıyor. 1 Ocak 2021 itibariyle hem özel şirketlerin hem de kamu kurumlarının blockchain teknolojisine uyumlu olması isteniyor.

Henüz gelişme aşamasında blockchain’in, ülke genelinde gizlilik ve güvenlik için önemli rol oynaması hedefleniyor.

İlginç bir detay ise madenciler için bulunuyor. Madencilik ile kazanç sağlayan kişilerin, lisans alması amaçlanıyor. Ancak bu lisans sonrasında madencilere, elde ettikleri gelire oranla bir vergi uygulanıp uygulanmayacağı bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>