Özerk gemi geliştirmek için ortaklık kuruldu

0

Özerk gemi geliştirme çalışmalarında önemli bir ortaklık kuruldu. Google, özerk gemilerde yapay zekayı iyileştirmek amacıyla Rolls-Royce ile birlikte çalışacak.

İki şirket arasındaki yeni anlaşma ile Rolls-Royce, Google’ın Bulut Makine Öğrenme Altyapısını, yapay zeka tabanlı nesne sınıflandırma sistemini, bir geminin denizde karşılaşabileceği nesneleri tanımlamak ve izlemek için kullanacak.

Radar ve Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) gibi geleneksel teknolojiler özerk gemi geliştirmek için yeterli olmadığı için Rolls-Royce, Google’dan yapay zeka ve makine öğrenimiyle destek alacak. Gemilerin her yerindeki kameralarla entegre şekilde çalışacak olan bu teknolojiyle gemiler kendi kendine yol alabilecek ve kaptanlara gerek kalmayacak.

Rolls-Royce’tan SVP Karno yaptığı açıklamada, “Akıllı bilinçlendirme sistemleri, özerk bir geleceği kolaylaştırmaya yardımcı olurken denizcilik işletmelerinde gemiler ve mürettebatları daha güvenli ve daha verimli hale getirebilir” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>