P1M1 Sektörlere Verimlilik Çözümleri Sunuyor

0

Boğaziçi Üniversitesi KOSGEB desteğiyle yola çıkan, büyük operasyonel faaliyetler için farklı sektörlerde bulut bilişim tabanlı karar destek sistemleri geliştiricisi PlusOneMinusOne (P1M1), sektöre kazandırdığı yeni çalışma yöntemiyle fark yaratıyor.

P1M1, hangi bankanın hangi ATM’sine ne kadar para iletileceği, hangi benzin istasyonuna ne kadar yakıt iletilmesi gerektiği, 6 ay sonraki bir uçuşta kaç business bilet satılacağı, saha dağıtımlarının hangi lokasyondan daha az maliyetle yapılabileceği, hangi müşterilerin önümüzdeki ay rakibe geçeceği gibi optimizasyon problemlerini çözecek bir alt yapıyı tüm dünyadaki firmaların hizmetine sunuyor.

P1M1’in dünya şirketi olma kapasitesi, dünya standartlarında bir teknolojiye sahip olması ve pazardaki yönetim gücü yabancı sermayeli yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Frankfurt merkezli, IT alanında yatırım yapan ESOR Investments GmbH, P1M1 için yatırım yapma kararı aldı. ESOR, Avrupa’dan sıfırdan milyar dolarlık global yazılım şirketi kurulumuna imza atmış sayılı yatırımcılardan biri. Yatırım yaptığı şirketlere, know-how ve management desteği vererek global şirket olmalarını sağlamayı amaçlayan ESOR’un P1M1’i tercih etmesinin ana sebeplerinden biri, P1M1’in dünya standartlarında bir teknolojiye sahip olması. Bilgi iletişim sektöründeki yabancı sermaye yatırımının 2015 ilk yarı yılı içinde 78 milyon dolarken 2016 yılı ilk yarısında 26 milyon dolara düşüş gösterdiği bu kritik dönemde; yabancı bir sermayenin P1M1’e yapmış olduğu yatırım şirketin başarısı hakkında ipucu veriyor.

2009 yılında Dr. Tolga Kurt ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emin Anarım tarafından kurulan ve girişimci özellikleriyle ön plana çıkan PlusOneMinusOne, Yöneylem Araştırması uygulamaları alanında yazılım platformları geliştirirken bankalar başta olmak üzere birçok sektör için tahminleme, stok yönetimi, saha ekibi rotalama, kaynak planlama ve lokasyon analitiği yazılımları sunuyor.

P1M1 dünya sahnesine hazırlanıyor

2013’de Türkiye’de en hızlı büyüyen 18. şirket olan ve en hızlı büyüyen IT Şirketi Ödülü’nün sahibi olan P1M1, büyük operasyonel işlerin daha basit, aynı zamanda daha verimli yapılmasını sağlıyor.

Doktorasını Ottawa Üniversitesi’nden aldıktan sonra Kanada’daki profesyonel çalışmalarından ayrılarak Türkiye’ye dönen şirketin kurucusu ve CEO’su Tolga Kurt, 2012 yılında Yılın Genç Girişimci Kobi Ödülü’nü, 2014 yılında ise Türkiye’de ilk kez verilen ve daha önce Google ve Facebook kurucularının da aldığı, MIT Technology Review Innovators 35 Under 35 Ödülü’nü kazanarak alanındaki başarısını tescillemiş oldu.

ABD’de olduğu gibi Türkiye’den de üniversite bünyesinden çıkan bir girişimin dünyaya teknoloji ihracatı yapalabileceğini gösteren PlusOneMinusOne, Türkiye ve Kanada’da var olan operasyonunu önümüzdeki 5 yılda 30 ülkeye çıkarmayı planlıyor. Şirketin 2021 yılı hedefleri arasında 100 milyon TL ciroya ulaşmak da bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>