Techinside Google News
Techinside Google News

Pakistan seçim için interneti kapattı!

Pakistan seçim güvenliğini gerekçe göstererek telefon ve internet hizmetlerini kesti. Olası tehditlerle mücadele için böyle bir hamle yapıldığı belirtildi.

Pakistan seçim gününde telefon ve internet hizmetlerini kesti. Üst düzey bir bakanlık, Güney Asya ülkesi ulusal seçimlere başlarken Pakistan’ın “olası tehditlerle” mücadele etmek için ülke çapında cep telefonu ağını ve internet hizmetlerini geçici olarak askıya aldığını söyledi.

Pakistan içişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, bu hareketin ülkedeki son terör olaylarından kaynaklandığını söyledi. Yerel gazeteciler X’te internete kablolu geniş bant bağlantılarıyla erişilebildiğini bildirdi. Ancak kesintileri takip eden bağımsız bir hizmet olan NetBlocks, daha sonra Pakistan’ın internet hizmetlerini de engellemeye başladığını söyledi.

- Advertisement -

Pakistan seçim sırasında iletişimi kesti

Her ne kadar bir ülkenin önemli günlerde mobil ağları ve interneti kapatması eşi benzeri görülmemiş bir durum olmasa da ülke çapında bir blokaj halen devam ediyor. Komşu ülke Hindistan’ın yanı sıra Uganda ve Etiyopya da dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki hükümetler de geçmişte benzer hamleler yapmıştı. İfade özgürlüğünün savunucuları geçmişte hükümetleri mobil ağ kapatmalarının aşırı kullanımı olarak gördükleri için eleştirmiş, siyasi oylamalar sırasında bilgiye ve iletişime erişimin daha da fazla sürdürülmesi gerektiğini savunmuştu.

İletişim kanallarının kesilmesi, güvenlik konusundaki endişeleri de gündeme getiriyor. Seçim sırasında yapılan herhangi bir usulsüz hareket büyük bir probleme neden olabiliyor. İçişleri Bakanlığı’nın terör tehditleri ve toplumsal huzursuzluk nedeniyle internet hizmetlerini kapattığı bir geçmişi var. Ayrıca yakın zamanda hapisteki eski Başbakan İmran Han’ın liderliğindeki muhalif Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) partisinin düzenlediği çevrimiçi mitingleri önlemek için hizmetleri de kapattı.

PTI ve Pakistan Halk Partisi (PPP), yetkilileri, eski Başbakan Navaz Şerif’in liderliğindeki Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) lehine seçim sonucuna hile karıştırma taktiği olarak internet erişimini engellemekle suçladı.

Eleştirmenler, internet erişiminin özgür ve adil seçimler için hayati önem taşıdığını, çünkü seçmenlerin bunu oy kullanma yerlerini bulmak, onlara ulaşmak için ulaşım rezervasyonu yaptırmak, usulsüzlükleri Pakistan Seçim Komisyonu’na bildirmek ve diğer seçmenlerle bilgi paylaşmak için kullandığını söylüyor. PTI ayrıca destekçileriyle iletişim kurmak için büyük ölçüde sosyal medyaya güveniyor. Hükümet yetkilileri tarafından yerel, bölgesel veya ulusal bazda kasıtlı olarak internetin kapatılması, son yıllarda, genellikle toplumsal huzursuzluğu kontrol etmek, yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmek veya ulusal güvenliği korumak adına daha yaygın hale geldi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir