Palmer Luckey ABD sınırına sanal duvar örüyor

0

Oculus Rift’in yaratıcısı olarak ün yapan ve sanal gerçeklik gözlüğünü milyarlarca dolara Facebook’a satarak müthiş bir servet kazanan Palmer Luckey, şimdi ise yeni şirketi ile ABD hükumeti için sınır bölgelerinde sanal güvenlik duvarları test etmeye başladı.

Yapay zeka kaçak geçişleri anlayacak

Meksika sınırındaki ilk denemelerde, sınırı geçmeye çalışan kaçakları tespit eden kamera ve görüntü teknolojileri geliştiren Anduril Industries’in kurucusu Luckey, bu teknoloji sayesinde yüzlerce kilometre uzunluğundaki en zor sınırlarda bile en ufak hareketi hemen analiz edebilecek, araç, insan, hayvan gibi hareketleri anında tespit edebilecek ve alarm verecek bir sistem kurmayı planlıyor.

Sınır devriyeleri ise, yapay zekalı bu görüntü sistemi sayesinde, yüzlerce kameradan gelen görüntüleri anına izlemek gibi imkansız bir görevle boğuşmak yerine, yapay zekadan gelen uyarı sinyallerine göre alarm veren kamerayı ve görüntüleri tespit edip, kaçak geçiş yapan gruba hızlıca müdahale edebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>