Palmer Luckey Oculus’tan ayrılıyor

0

Oculus Rift gözlüklerinin geliştiricisi Palmer Luckey, Facebook’taki görevinden ayrılıyor.

Sanal gerçeklik gözlüklerini Facebook’a sattıktan sonra 2 milyar dolarını cebine koyan, ancak Facebook’ta sanal gerçeklik biriminin de yöneticisi olarak işine devam eden Luckey, Oculus Rift gözlüklerinin çalıntı olduğuna dair iddiaların mahkemeye taşınmasıyla zor günler yaşıyordu.

Facebook’u, çalıntı bir teknoloji almış durumuna düşüren davada Mark Zuckerberg da ifade vermek zorunda kalmıştı. Mahkemedeki deliller ve davacı şirketin ifadeleri, kamuoyunda çok güçlü bulunmuş, çok uzun yıllardır sanal gerçeklik teknolojileri geliştiren bir şirkette işten ayrılan bir çalışanın, birkaç ay içinde Oculus Rift gibi başarılı bir gözlük geliştirmiş olması, firmanın iddialarını destekleyen önemli bir delil olarak kabul edilmişti.

Şimdi Palmer Luckey’in Facebook’tan ayrılması, medyaya yansımamış olsa bile, Zuckerberg’in yaşananlar için Luckey’i sorumlu tuttuğu ve davacı şirketi haklı bulduğu yönünde bir gelişme olarak yorumlandı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>