Panasonic otonom sürüş teknolojisi geliştirecek

0

Japon elektronik devi Panasonic, son dönemin popüler teknolojisi otonom sürüşe kayıtsız kalamadı.

Tesla otomobillerine pil sağlayan Panasonic, Tesla ile ilişkisini geliştirmek ve otonom sürüş teknolojileri geliştirmek istediğini açıkladı. Panasonic’in ilk aşamada talip olduğu Tesla bileşenleri arasında, aracın üzerine yerleştirilen sensörler var. 

Panasonic şu anda Tesla’nın en önemli ortağı konumunda bulunuyor. Tesla’nın inşaa ettiği 5,6 milyar dolar maliyetli Gigafactory’nin 1,6 milyar dolarını Pansonic sağlıyor. Gigafactory’de, Panasonic’in teknolojileriyle lithium-ion piller üretilecek ve bu piller Tesla’nın düşük fiyatlı yeni Model 3 otomobillerinde kullanılacak.

Tesla otomobillerine Panasonic gözü

Panasonic yeni geliştirmekte olduğu çok yüksek hızlı CMOS imaj sensörlerinin, Tesla otomobillerindeki imaj sensörlerinde kullanılabileceğini ve bu yeni teknolojinin otopilotun çevresindeki imajları daha hızlı analiz edebilmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Panasonic ayrıca, otonom sürüş teknolojisine dair deneyimini arttırmak ve bu alanda ürünler vermek istediğini de vurguluyor. Firma şimdiden, dünyadaki otomotiv endüstrisi için kokpit içi ekranlar, multimedya sistemler gibi ürünlere sahip bu pazardan yılda 10 milyar dolardan fazla gelir elde ediyor. Japon elektronik devinin hedefi 2019 yılında bu pazardaki gelirini 17 milyar doların üzerine taşımak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>