Para kazandıran sosyal ağ AskWitty gelişiyor

0

Bundan birkaç ay önceki bir yazımda para kazandırma parolasıyla yola çıkan sosyal ağ AskWitty.com’u sizlere tanıtmıştım. Sistemle ilgili bir güncelleme yapmanın zamanı geldi zira şirket yetkililerinden gelen bilgiler göre hedeflere doğru emin adımlarla ilerleniyor.

Kısa bir özet geçmek gerekirse AskWitty üyelerin soru sorarak, yorum yaparak, sordukları soruları oylattırarak ve sorulan sorulara oy kullanarak para kazanmalarını sağlayan bir sistem.

AskWitty’de yapılan çalışmalar sonucunda bir kullanıcının yapacağı her bin hamleyi 50 sent (ABD doları) ile ödüllendiriliyor. Buna göre hamleler şunlar: 1- Soru sormak 2- Yorum yazmak 3- Sorulara oy kullanmak 4- Sorduğun sorulara oy kullanılması.

Diğer sosyal ağlardan destek almak mümkün
Burada avantaj yaratan şey kullanıcının sorduğu bir soruyu kendi sitesinde, sosyal paylaşım sitelerindeki hesabında, blogunda paylaşarak çevresinin büyüklüğü kadar gelir elde edebilmesini sağlamak. Yani diğer sosyal ağlarda ne kadar çok takipçiniz ya da arkadaşınız varsa bu sistem size daha çok para kazanmanın yolunu açıyor. Bu arada hemen belirtelim sistemin yasal bir sıkıntısı da yok.

Konuyu biraz daha detaylandıracak olursak örneğin Facebook veya Twitter hesabında 1-2 bin arası takipçisi olan bir üniversite veya lise öğrencisi akıllı ve mantıklı soruları çevresiyle paylaşıp oylattırarak günde 1-1,5 dolar arası gelir elde edebilir. Öte yandan kullanıcısı 10 binin üzerinde olan bir internet gazetesi veya forumu da kullanıcılarına anket düzenleyerek ve çekici paylaşımlarda bulunarak para kazanabilecek. Şu an için herkese 1 dolar hoş geldin bonusu da veriliyor.

Sadede gelecek olursa AskWitty’de hedef aynı gerçek hayattaki gibi sistemi canlı bir organizmaya dönüştürmek. Siteyi kuranların mottosu hem sosyalleş, hem kazan ve modele de Sanal Endüstrileşme adını vermişler. Sonuna kadar destekliyor ve başarılı olmalarını diliyorum. Kim bilir biz kullanıcılar da farklı bir sosyal ağ deneyimi yaşamış oluruz.

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>