Paradise Papers skandalından Apple’ın vergi oyunu çıktı

0

Dün bugünlerde yeni bir “Wikileaks” vakasıyla sarsılmayı bekliyor. Pek çok şirketin, ünlünün ve zenginin vergi kaçırmak için paralarını transfer ettiği vergi cenneti ülkelerden sızan belgelerden oluşan Paradise Paper sızıntısı içinde Apple’ın vergi oyunlarına dair belgeler de ortaya saçıldı.

İnternete sızdırılan belgelere göre Apple’ın tüm satışlarının %55’ini oluşturan ABD’den elde ettiği gelirin neredeyse tamamını İrlanda ofisine kaydırdığı göze çarpıyor. Apple böylece ABD’de ödemek zorunda olduğu %35 oranındaki kurumlar vergisi yerine İrlanda’daki %12.5 oranındaki kurumlar vergisini ödeyerek kazançlarını yaklaşık olarak üçte iki oranında daha düşük vergilendirmiş.

Aramızdaki İrlandalılar

Avrupa Birliği ve ABD yetkililerini çok kızdıran ancak çözüm bulamadıkları bu “İrlanda” meselesi bir süredir Apple’ın başını ağrıtmaya başlamıştı. Avrupalı ülkeler, kendi sınırları içinde yapılan alışverişlerin vergisinin kendi ülkelerinde ödenmesi için bastırıyor ve Apple’ın geçmiş yıllardaki “vergi oyunu” için şirkete milyarlarca dolarlık ceza kesmeyi planlıyor. 

Paradise Papers’a göre, Apple’ın 250 milyar dolardan fazla parayı off-shore bankalar üzerinden aktararak vergiden kaçırdığı iddia ediliyor. Bu paranın ABD’deki vergi karşılığı yaklaşık 85 milyar dolardan fazla ediyor. Ancak Apple, geçmiş üç yıl içinde toplam 30 milyar dolar vergi ödediğini öne sürerek, dünyanın en çok vergi ödeyen şirketlerinden biri olduğunu savunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>