Paraşüt’ten e-Fatura ve e-Arşiv Açıklaması

0

Bu yıl pek çok vergi mükellefi için yeni bir dönem başladı; artık çeşitli tanımlamaları karşılayan işletmeler için e-Arşiv ve e-Fatura kullanımı zorunlu hale geldi. Sürdürülebilir bir ekonomi ve dijital dönüşüm için olmazsa olmaz sayılan bu iki teknoloji için ise insanların aklında hala soru işaretleri var.

Bulut bazlı ön muhasebe servisi Paraşüt’ün kurucuları arasında yer alan Sean X. Yu bu konuda yaşanacak kafa karışıklıklarını önlemek için bazı açıklamalar yaptı. İşte e-Arşiv ve e-Fatura arasındaki farklar:

e-Arşiv nedir?

e-Arşiv; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

e-Arşiv faturası nedir?

e-Arşiv faturası bir elektronik fatura türüdür. Bu faturayı e-Arşiv uygulaması aracılığı ile oluşturup müşterinize iletebilirsiniz.

e-Arşiv’in e-Fatura’dan farkı nedir?

Bu iki elektronik fatura türü sıklıkla karıştırılmaktadır. Temelde bu iki fatura şu şekilde ayrılabilir:
e-Fatura’yı, e-Fatura kullanıcısı olan müşterinize,
e-Arşiv’i, e-Fatura kullanıcısı olmayan müşterinize gönderebilirsiniz. Örneğin; e-Fatura’ya geçmemiş bir tüzel kişiye ya da son kullanıcınıza e-Arşiv gönderirsiniz.

e-Fatura:

• E-fatura, e-fatura mükellefi olan şirketler arasında elektronik ortamda fatura gönderilebilmesini sağlar.
• 421 No’lu VUK tebliği ile bazı sektörlere zorunluluk getirilmiştir.
• Gelir İdaresi Başkanlığı, e-faturaların gönderilip alınmasını sağlayan gönderim merkezini bünyesinde tutar.
• İsteyen her kurum geçebilir.

E-arşiv:

• E-arşiv, e-fatura sistemine dahil olmayan kurumlar ve kişilere elektronik ortamda fatura gönderilebilmesini, ayrıca gönderilen faturaların saklanmasını sağlar.
• Öncelikle, cirosu belirli bir tutarın üzerinde bulunan e-ticaret sitelerine zorunlu tutulmuştur.
• Gelir İdaresi Başkanlığı’na yalnızca arşivlenen e-arşiv faturalarının raporlaması yapılır.
• İsteyen her kurum geçebilir. Kurum, öncelikle e-fatura sistemine dahil olmalıdır.

e-Arşiv’i kullanmak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen kurallara göre önce e-Fatura kullanıcısı olmalısınız. e-Fatura ve e-Arşiv’e çeşitli entegratörler aracılığı ile başvurabilir, işlemleriniz tamamladıktan sonra e-Fatura kullanıcısı olmayan tüm müşterilerinize e-Arşiv faturası gönderebilirsiniz. e-Fatura ve e-Arşiv’e Paraşüt gibi web tabanlı ön muhasebe programlarını kullanarak ücretsiz ve zahmetsizce geçiş yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>