Parayı yönetmenin sırları

0

Geçen yıl geleceğe yatırım vurgusu yapan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bu yıl da geleceğe yatırım için odağına aileleri koydu. Ailelerin geleceğe yapacakları yatırımları, tasarrufları ve finansal okuryazarlık adına bilinmesi gerekenleri Geleceğe Yatırım-Aileler İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri kitabı ile tek bir yerde topladı.

Biz de bu yeni kitap hakkındaki en yeni bilgileri BKM CEO’su Soner Canko’dan aldık.

Kitabı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri keyifli röportajımız ile baş başa bırakalım. İyi seyirler…

TROY kart adedi 9 milyonu buldu

BKM çatısı altında, 2016 yılında hayata geçirilen ödeme yöntemi TROY, Temmuz 2019 verilerine göre kart adedini geçen yılın aynı dönemine göre 2 katına çıkarmayı başardı. Böylelikle TROY logolu kart sayısı 9 milyon adede ulaştı. Bir yandan gelişmelerini sürdüren TROY diğer yandan da finansal okuryazarlığı artırmak amacıyla çalışmalar yapıyor.

Finansal okuryazarlığa destek vermek isteyen TROY bu nedenle yakın zamanda Attila Köksal’ın yanı sıra önemli yazarlar tarafından kaleme alınan Geleceğe Yatırım-Aileler İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri kitabına destek oldu.

2014 yılında Hakan Osmanoğlu ile birlikte yazdıkları Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri isimli ilk kitapta ergenlik çağındaki gençlerin yaşamları boyunca finansal konularda dikkat etmeleri gereken konuları kaleme aldıklarını hatırlatan Attila Köksal, kitabın tüm gelirlerinin Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlandığının altını çizdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko “Finansal okuryazarlık, bireylerin finansal sisteme katılımlarını sağlayarak kaynak maliyetini düşürür, yatırımların ve istihdamın artmasının yanı sıra tasarruf bilinciyle daha istikrarlı bir ekonominin oluşmasını sağlar. Finansal okuryazarlığı toplumun her kesimine entegre etmek bu sebeple önem kazanıyor. Biz de BKM olarak kart kullanım bilincinin oluşturulmasına büyük önem veriyoruz. Hedefimiz, sistemin içinde henüz yer almayan yaklaşık 20 milyon kişiyi sistem içine almak.” dedi.

Başta da dediğimiz gibi TROY logolu kart sayısı 9 milyon adede ulaştı. Ayrıca son bir yıllık dönemde toplamda 143 milyon TROY logolu işlem gerçekleşti. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz yaptığı açıklamada, 2026’da TROY logolu kart adedinde yüzde 20 pazar payına ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

Verilere göre TROY logolu kartlarla yapılan işlemleri yüzde 70’i 50 TL’nin altında.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>