Paris e-scooter’lar için çözüm arıyor

0

E-scooter’ların neden olduğu sorunlara çözüm aranıyor

Paris Belediyesi, elektrikli scooter (e-scooter) kullanımı için yeni tedbirler aldı.  Belediye bir süre önce şehirdeki hava kirliliğini önlemek ve e-scooter ile bisiklet kullanımını artırmak istiyordu. İşte, belediye bu amaçla şehir içinde belirli noktalarda e-scooter kiralamaya başladı. Böylece şehir merkezine araçla giriş de engellenmek isteniyordu.

Paris’te 12 e-scooter girişimi var

Belediyenin bu işe ön ayak olmasıya start-up’lar da kiralama işine girdi. Şu an Paris’te toplam 12 start-up e-scooter kiralıyor: Bird, Bolt, Bolt by Usain Bolt, Circ, Dott, Hive, Jump, Lime, Tier, Voi, Ufo ve Wind. Kiralama ile birlikte e-scooter’lar yayalar için büyük tehlike oluşturmaya başladı. Bazı yayaların, özellikle yaşlıların e-scooter çarpması sonucu yaralanması ve kullanıcıların kaldırımları işgal etmesi üzerine rahatsız olan halk, Paris Belediyesi ve semt belediyelerine şikâyetlerini iletti. Bu arada, şehirde 20 binden fazla e-scooter bulunduğunu not edelim.  

Girişimlere e-scooter vergisi

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo gelen şikâyetler üzerine e-scooter’lar için aldıkları önlemleri paylaştı. Buna göre, vatandaşlar e-scooter’ları sokak ortasına gelişigüzel bırakamayacak. Diğer bir önlem ise e-scooter’lar için hız sınırı getirilmesine ilişkin. Kullanıcıların bu araçları 20 km’nin üzerinde sürmesi yasaklandı. Belediye ayrıca e-scooter’lara vergi de getirdi. Start-up’lar sahip oldukları her e-scooter için belediyeye 50 Euro ödemek zorunda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>