Paris scooter hız sınırını düşürüyor

0

Paris scooter

Paris scooter hız sınırını düşürerek şehiriçi ulaşımda önlem almak istiyor. Sürücü ve yaya güvenliğinin hız sınırı ile artması hedefleniyor.

Paris scooter hız sınırı içi düzenlemeye gidiyor

Paris Şehri, scooter paylaşım hizmetlerinin maksimum maksimum hızı 10km/s (yani 6.2mph) ile sınırlaması gerektiğini duyurdu.

Paris, scooter paylaşım şirketleri için önemli bir pazar oldu. Önemli bir bisiklet yolu ağına sahip yoğun bir şehirde etrafı keşfetmek için farklı yollar arayan birçok turist var. Bu nedenlerle, durum biraz kontrolden çıktı. Bir noktada, 16 farklı scooter girişimi Paris’te bir scooter filosu işletmek istedi. Paris sonunda üç şirket seçti ve bir dizi kural uyguladı. Dott, Lime ve Tier, iki yıl boyunca ortak elektrikli scooter kullanma izni aldı.

O zamandan beri, bu üç şirket için işler iyi gidiyor. Yalnızca bu yıl, Dott öz sermaye ve varlığa dayalı borç finansmanı karışımıyla 85 milyon dolar topladı, Tier kısa süre önce borç ve öz sermaye için 200 milyon dolar topladı ve Lime dönüştürülebilir borç ve vadeli kredi finansmanında 523 milyon dolarlık bir artışı kapattı. Bunun dışında, scooter’lar biniciler için bir kamu güvenliği sorunu haline geldi. AFP’ye göre, scooterlar yalnızca 2021’de 298 kazaya karıştı, 329 kişi yaralandı ve 2 kişi öldü.

Özellikle Haziran 2021’de dramatik bir olay yaşandı. İki kadın gece Seine yakınlarında bir scooter kullanıyordu. Bir yayaya çarptılar ve onu orada bıraktılar. Birkaç gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

Paris Şehri, scooter hızlarını düşürerek daha kontrollü bir ulaşım süreci hedefliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>