Paris yönetimi, AirBnb’ye dava açtı

0

Ev paylaşım uygulaması AirBnb’nin başı, Fransız yasalarıyla ağır derde girmiş görünüyor. 

120 günden fazla kiraya veremezsin

Fransa’da ev sahiplerinin içinde oturdukları evleri, 120 günden fazla kiraya vermelerini yasaklayan yasaya rağmen, AirBnb’nin çeşitli platformlarda ev sahiplerini evlerini uzun süreli kiralamaya vermeleri için davet eden reklamları, şirketin başına büyük bela açtı.

Paris Belediyesi, insanları yasa dışı işlem yapmaya yönlendirdiği için şirketi dava ederken, yayınlanan her yasa dışı ilan için 12.500 euro ceza ödenmesi gündemde. Bu da şirket için toplamda 14 milyon doların üzerinde bir toplam ceza anlamına geliyor.

Eğer mahkeme AirBnb’nin yasayı ihlal ettiğine karar verirse, şirketin bütçesinde bu dönem için çok ağır bir açık oluşmuş olacak.

Öte yandan AirBnb yaptığı açıklamada, tüm kullanıcılarını ve iş ortaklarını, bulundukları ülkedeki yasalara uymaya davet ettiklerinin, Paris yönetiminin ise bu konuda saldırgan bir tutum içinde olduğunun altını çizerek, suçlamaları reddetti.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!