Parler CEO’su kovuldu

0

ABD’de Trump ve Biden savaşı, sosyal medyada hala etkisini gösteriyor. Cumhuriyetçi muhafazakar seçmenin sosyal medyada sürekli engellenmesine rağmen, “özgür ifadeye” yer verdiğini duyuran ve Cumhuriyetçi seçmenlerin duyurularını “engellemeyen”, özgür tartışma uygulaması Parler, Android ve Apple uygulama pazarlarından kaldırılmıştı.

Anayasaya karşı gelmem dedi, işten atıldı

Seçimlerin geride kalması ve Biden’in koltuğa oturmasına rağmen, Parler’e  karşı girişilen susturma operasyonu hala son bulmadı. Halen uygulama pazarlarında engelli olan uygulmanın yönetim kurulu bir araya gelerek CEO’nun görevine son verildiğini duyurdular.

Özgür ifadeyi savunan ve herkesin sansürsüzce tartışmalara katılabilmesini teşvik eden bir tartışma platformu olmayı amaçlayan Parler’in CEO’su John Matze, uygulamaya karşı girişilen baskılara rağmen, Trump yanlılarını engellemeyeceğini, bunun anayasaya ve uygulamanın özgür ifade politikasına aykırı olduğunu duyurmuştu. Ancak öyle görünüyor ki, yönetim kurulu için para kazanmak, özgür ifadeden daha değerliymiş.

İşe yeni başlayacak CEO’nun ise uygulamayı Biden’in, Facebook’un, Google’un, Amazon’un, Apple’ın istediği gibi, Trump yanlısı herkesi engelleyen demokratik bir “özgür tartışma” platformuna dönüştürmesi bekleniyor.

ABD’de yaşanan bu efsanevi demokrasi çabaları, tüm dünyanın gözlerini yaşartıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>