Parmak iziyle takip kolaylaşacak

0

medya-point-parmak-mediaTeknolojik yenilikler en çok polislerin işine yaradı. Eski karakol manzaraları hızla tarihe karışıyor. Bilgisayar devriminden sonra, polis merkezlerinde biyometrik kontrol ve takip dönemi başlıyor.

Biyometrik parmak izi sistemini kullanarak şartlı tahliye olanların takibiyle ilgili proje geçtiğimiz ay hayata geçti. Pilot bölge seçilen Konya’da 9 ayrı polis merkezinde kısa adı ‘DESTAP’ olan “Denetimli Serbestlik Takip Projesi” başarıyla uygulanıyor. Şartlı tahliye olarak haklarında adli kontrol kararı verilenler ve denetimli serbestlik tedbiri altındakiler, karakola gidip ıslak imza atma zorunluluğunda bulunuyorlar. Böylece şartlı tahliye olanların takibi ve kontrolü yapılıyor. Ancak, DESTAP sayesinde, ıslak imza yerine biyometrik parmak izi sistemiyle takip yapılıyor. Projenin daha sonra yurt genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. ÖLÇSAN’ın BodeAG ile iş ortaklığında gerçekleştirilen projenin Ar-Ge çalışmaları yaklaşık bir yıl sürmüştü.

DESTAP nasıl çalşıyor?
Öncelikle denetimli serbestlik müdürlüklerine biyometrik parmak izi tanıma terminali kuruluyor. Bu terminal, sunucu bilgisayar, güvenlik duvarı, parmak izi okuyucusu, kamera, yazılımlar ve diğer bileşenlerden oluşuyor. Şartlı tahliye olanların biyometrik parmak izi alınıyor. Yükümlülerin parmak izi, kişisel bilgileri ve denetim planı, denetimli serbestlik müdürlüğünde bulunan sunucu bilgisayara işleniyor. Islak imza vermek zorunda olan yükümlü, merkeze gidip parmak izini okutuyor. Böylece denetim ve kontrol, elektronik ortamda yapılmış oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>