Techinside Google News
Techinside Google News

Parolasız gelecek mümkün mü?

Parolasız gelecek karmaşık internet kullanımını kolay hale getirebilir. Peki böyle bir senaryo gerçekten mümkün mü?

Geçiş anahtarları giderek geleneksel parolaların yerini alıyor. Bu, internette oturum açmayı çok daha rahat ve güvenli hale getirir. İlk geçiş anahtarınızı yalnızca bir dakika içinde oluşturabilirsiniz. “Şifre olmadan giriş yapmak nasıl olacak?” kendinize soruyor olabilirsiniz. Sonuçta, kullanıcı adları ve şifreler günlük yaşamın o kadar büyük bir parçası ki onlarsız işe yarayıp yaramayacağını hayal etmek zor.

Parolasız gelecek ile bizi neler bekliyor?

Parola olmadan oturum açabilirsiniz ve bu, eskisinden çok daha kullanışlı, hızlı ve güvenli. Bu sefer bu sadece bir reklam vaadi değil, köklü bir değişim aslında yolda. Çünkü mevcut durum düpedüz düşündürücü: Dünya çapında milyarlarca kişisel hesap hacklendi. Tüketici danışma merkezi tarafından yaptırılan temsili bir ankete göre, Almanya’da neredeyse üç kişiden birinin çevrimiçi hesapları gözetleniyor.

- Advertisement -

Bunun pek çok nedeni var, bunlardan bazıları bazı kullanıcıların dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Sonuçta, tüm iyi niyetli tavsiyelere rağmen herkes 100 kadar hesabının tümüne benzersiz ve güvenli bir şifre atamak istemez. Ancak durum uzun zamandır göründüğü kadar umutsuz değil. Yeni “parolaları” kullanarak Amazon’dan Whatsapp’a kadar giderek daha fazla internet hizmetinde oturum açabilirsiniz. Yönetilmeleri daha kolay ve rahat olmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha güvenli. Artık hiçbir şeyi hatırlamanıza gerek yok, dolayısıyla hiçbir şeyi unutamazsınız ve yeni ekipmana bile ihtiyacınız yok. PC’niz veya akıllı telefonunuzla hemen başlayabilirsiniz.

Geçiş anahtarlarının pratik kullanımına odaklanıyoruz ve bunların arkasındaki teknolojiyi yalnızca onları anlamanıza ve gerekli güvene sahip olmanıza yardımcı olduğu ölçüde açıklıyoruz. Geçiş anahtarları, asimetrik şifrelemeyle yerleşik Fido 2 güvenlik standardının daha da geliştirilmesi. Çevrimiçi bir hizmette oturum açmak için bir geçiş anahtarı oluşturduğunuzda, bilgisayarınız veya cep telefonunuz bir anahtar çifti oluşturuyor. Genel anahtar web sitesine gönderilir ve orada saklanıyor, özel anahtar ise gizli. Cihazınızın kripto çipinde, yani bilgisayardaki Güvenilir Platform Modülünde (TPM) kalıyor. Akıllı telefon kullanıyorsanız, özel anahtar da işletim sisteminin bulutunda (Apple veya Google) güvenli bir şekilde senkronize ediliyor. Bu, birazdan geri döneceğimiz akıllı telefonun birçok avantajından biri. Bir geçiş anahtarı oluşturulduktan sonra, web sitesini (veya uygulamayı) bir sonraki ziyaretinizde, oturum açmak istediğinizi söylemeniz yeterli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir