Techinside Google News
Techinside Google News

ParTec, Microsoft’a patent ihlali davası açtı!

Microsoft, yapay zeka süper bilgisayarlarının bir araya getirilmesinde kullanılan teknolojiyle ilgili patent ihlali iddiaları nedeniyle Alman HPC satıcısı ParTec tarafından yasal işlemlerle karşı karşıya.
- Advertisement -

Münih merkezli ParTec, AB’nin ilk exascale sistemi olacak Jüpiter ve Bologna’daki Leonardo süper bilgisayarı da dahil olmak üzere bir dizi Avrupa süper bilgisayar projesinde yer alıyor.

Şirket ve lisanslama acentesi BF exaQC AG, yaklaşık 150 patente sahip olduklarını söylüyor; bunların en önemlisi, bu patent davasının merkezinde yer alan, ParTec’in dinamik modüler sistem mimarisi (dMSA) olarak adlandırdığı yapıyla ilgili.

Pazartesi günü ABD’nin Teksas Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesinde açılan davada ParTec, Microsoft’un bulut tabanlı Azure AI platformunu oluştururken dMSA ile ilgili patentler gibi patentlerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Şirket, patentli teknolojisi olduğunu iddia ettiği teknolojinin kullanımına karşı ihtiyati tedbirin yanı sıra lisans ücretleri ve zarar tazminatı talep ediyor.

ParTec CEO’su Bernhard Frohwitter yaptığı açıklamada, “Microsoft, bulut bilişim platformu Azure’un bir parçası olarak ürettiği yapay zeka süper bilgisayarlarıyla fikri mülkiyetimizi ihlal ediyor. Bu nedenle ABD’nin Teksas şehrinde dava açmaya karar verdik.” dedi.

Frohwitter aynı zamanda şirketin lisans acentesi olan BF exaQC’nin (BFX) CEO’sudur. Mahkeme dosyasına göre, “Patentlerin üçüncü taraflara lisans verme ve Asserted Patents’ı uygulama konusunda münhasır hakka sahiptir.”.

ParTec’in mahkeme başvurusu, şirketin patentlerinin dinamik kaynak yönetimi etrafında döndüğünü, böylece kullanımın artırılmasına ve bilgi işlem hızının en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olmak için bilgi işlem görevlerinin bilgi işlem kümeleri boyunca dinamik olarak atandığını belirtmekte.

Patentlerinde açıklanan buluşlardan önce, genel amaçlı işlemcilerin kalıcı olarak atanan hızlandırıcılarla eşleştirildiği, ancak bu düzenlemenin tipik olarak kaynakların gereğinden fazla veya az tahsis edilmesiyle sonuçlandığı iddiasıyla devam ediyor.

ParTec, çözümünün işlem birimlerini ve hızlandırıcıları birleştiren, ancak bunları serbestçe ve dinamik olarak birbirlerine atanabilir hale getiren modüler bir bilgi işlem sistemi olduğunu iddia ediyor.

Mahkeme belgesi daha sonra Microsoft’un Azure AI sistemi ve Azure AI altyapısını detaylandırarak Redmond devinin kendi tanımlamalarına atıfta bulunur. Bu sistem, “masif ölçekte modellerin verimli çalıştırılmasını destekleyebilen özelleştirilmiş bir donanım ve yazılım yığını” olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, “CPU’lar, GPU’lar, DPU’lar, sistemler, (ve) ağlamanın” tam bir teknoloji yığını olduğunu içerir.

ParTec, ihlal iddialarının spesifik hükümleriyle ilgili olarak, Azure AI’in “birçok donanım hesaplama düğümü”, “birçok donanım yükseltici” ve “bir kaynak yöneticisi” olduğunu belirten Microsoft’un kendi açıklamalarına yeniden atıfta bulunuyor. Bu kaynak yöneticisinin donanım yükselticilerini hesaplama düğümlerine atadığını belirtiyor.

Aslında mahkeme dosyasında Microsoft’un Azure AI platformunun sayfalar dolusu açıklamalarına yer verilerek, yeteneklerine ilişkin açıklamaların patentlerinin açıklamalarıyla eşleştiğini göstermeye çalışılıyor.

ParTec bir jüri duruşması yapılmasını istiyor, dolayısıyla bunun Microsoft’un şirketin patentlerini ihlal ettiğine karar vermek için yeterli olup olmadığına karar vermek jüri üyelerine kalmış olacak.

Ancak fikri mülkiyet aktivisti ve danışman Florian Mueller, ip fray blogunda şunları yazarak bu adıma karşı çıkıyor: “ParTec’in Microsoft’a karşı açtığı dava açıkça diğerleri lisans anlaşmalarına girmezse veya patentler geçersiz kılınmazsa (veya onları etkisiz hale getirecek kadar daraltılmazsa), bu tür davaların sonuncusu olmayacak.”.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir