Pasaportsuz check-in dönemi başlıyor!

0

pasaportsuz check-in

Avustralya’da Qantas isimli havayolu şirketi, pasaportsuz check-in için ilk denemelere başlıyor. Yolcular, pasaportsuz check-in için biyometrik kimliklerini kullanabilecek.

Biyometrik kimlik ile pasaportsuz check-in

Havayolu ile ulaşımda yoğun güvenlik aramalarını geçtikten sonra, pasaport ve check-in işlemleri ile uğraşmak çoğu zaman sıkıcı olabiliyor. Sydney Airport’tan seyahat edecek olan Qantas yolcuları, yüz tanıma teknolojisini kullanarak ile yolculuk edecek ilk yolcular olacak. Qantas yolcularının, yüz tanıma sistemi sayesinde pasaportlarını kullanmasına gerek kalmayacak.

Sydney Airport CEO’su Geoff Culbert, biyometrik sistemin kullanımıyla yeni pasaportun artık yolcuların kendi yüzü olduğunu belirtiyor. Avustralya federal hükümeti tarafından onaylanan teknolojinin kullanımı için 16.6 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak.

2019 yılının Mart ayında tamamlanması beklenen sistemin, ülke çapında uygulanacak ‘SmartGate’ projelerine öncülük etmesi hedefleniyor.

Ayrıca yüz tanıma sistemleri birçok ülkede güvenlik amaçlı kullanılıyor. Stadyumlar, sokaklar, toplu eğlence alanları gibi birçok yerde kullanılan kamera görüntüleri analiz edilerek, şüpheli durumlara müdahalede bulunulabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>