Patlayan SpaceX Roketi Facebook’un Hayallerini Suya Düşürdü

0

Tam elektrikli otomobil Tesla, vakum içinde çalışan süper hızlı tren Hyperloop, Lityum İyon pilli ev aküleri gibi fütüristik projelere yatırım yapan ABD’li dolar milyardeli Elon Musk’ın SpaceX şirketine ait bir Falcon 9 roketi, geçtiğimiz gün Cape Canaveral’dam kalkışı sırasında infilak etti.

Şirketin hisseleri ani bir düşüşle toplamda 360 milyon dolar değerleme kaybederken, taşıdığı kargo ise Mark Zuckerberg’in deyimi ile “Hayal kırıklığına” uğrayan Facebook’a ait bir iletişim uydusuydu.

Mark Zuckerberg geçtiğimiz yıl, Afrika’ya ucuz internet getirmek için girişimlere başladığını ve bunu bir uydu ile uzaydan internet erişimi sağlanması ile yapacağını açıklamıştı. SpaceX’in roketinin taşıdığı uydu işte buydu.

Fiziksel iletişim altyapılarının doğal ve sosyal nedenler ile kurulmasının çok zor olduğu Sahra Çölü’nün güneyinde kalan Orta Afrika kuşağına güvenilir ve geniş bant internet erişimi sağlamak, Facebook’un belirttiğimiz coğrafyadaki 84 milyon kullanıcısı için de önemliydi.

SpaceX ve Facebook’a 200 milyon dolardan fazla zarar

Fransız uydu teknolojileri şirketi Eutelsat işbirliği ile geliştirilen, saniyede 18 gigabit veri aktarım hızı olan AMOS-6 uydusu, 5 yıllık bir leasing ile 95 milyon dolarlık bir faturaya mal olmuştu. Facebook’un böyle durumlar karşısında, internet erişimi sağlamak için drone kullanımını öngören Aquila gibi alternatif teknolojileri de var. Ancak Facebook gibi bir dev için bile bir anda 95 milyon doları (ayrıca gelecekte uydudan elde edilmesi beklenen yüzlerce milyon dolar potansiyel geliri) bir anda kaybetmek sarsıcı bir deneyim. Falcon 9 roketi ile birlikte uydu paketinin toplam fiziksel değeri ise, kalkış ve rampa hizmet ücretleri hariç 200 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Uydusunun en yeni roket teknolojisi ile infilak ettiğini Kenya’da internet bağlantısını beklerken öğrenen Mark Zuckerberg, aşağıdaki açıklamayı Facebook üzerinden paylaştı:

facebook-mark-spacex

Yapılan soruşturma, roketin patlamasının sorumlusunun SpaceX firması olmadığını ortaya çıkarttı. Soruşturmanın şu anında patlamaya sebep olanın yüksek ihtimalle kalkış rampasındaki öngörülemeyen bir anormallik olduğu üzerinde duruluyor. Kalkış rampası önceden personelden arındırıldığı için Falcon 9 roketinin patlaması sırasında ölen ya da yaralanan olmadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>