Techinside Google News
Techinside Google News

PayPal, Qoala için 47 milyon dolar destek ayırdı!

PayPal Ventures'ın son yatırımı, 5 milyondan fazla müşteriye kazalar, telefon ekranı hasarları ve bilet iptalleri dahil olmak üzere çeşitli riskleri kapsayan kişisel sigorta ürünleri sağlayan Endonezya'daki bir girişime yapıldı. Girişimin adı, Qoala.

Beş yıllık girişim Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Qoala için PayPal Ventures ve MassMutual Ventures’ın ortak liderliğindeki yeni turda 47 milyon dolar elde edildiğini söyledi. MUFG İnovasyon Ortakları, Omidyar Ağı ve mevcut destekçiler Flourish Ventures, Eurazeo ve AppWorks de Qoala’nın kuruluşundan bu yana toplam finansmanını 130 milyon doların üzerine çıkaran C Serisi finansmana katıldı.

Merkezi Jakarta’da bulunan Qoala, müşterilere kişiselleştirilmiş ve uygun fiyatlı ürünler sunmak için önde gelen yerel sigorta şirketleri ve e-ticaret firmalarıyla birlikte çalışan bir insurtech platformu. Arabalar, motosikletler, mülkler, kişisel kazalar, seyahat ve sağlığa kadar uzanan sigorta kapsamını web sitesi ve uygulamasının yanı sıra çevrimdışı anlaşmalar aracılığıyla da satıyor.

- Advertisement -

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olmasına rağmen Endonezya’nın sigorta penetrasyon oranı oldukça düşük. Endonezya Finansal Hizmetler Otoritesi’ne göre Endonezya’daki sigorta penetrasyon oranı küresel ortalamanın altında, %4’ün altında bulunuyor.

Bu düşük penetrasyon, sigorta ürünlerine ilişkin farkındalığın sınırlı olması, nüfusun önemli bir kesiminin harcanabilir gelirinin düşük olması ve sigorta şirketlerine olan güven eksikliği gibi çeşitli faktörlere bağlanabilir. Sigorta Geliştirme Enstitüsü ayrıca, Endonezya’daki sigorta sektörünün çok sayıda küçük oyuncudan oluşan oldukça parçalı olduğunu, bunun da rekabetin artmasına ve kar marjlarının düşmesine yol açtığını, bunun da sektörün büyümesi ve nüfuzu için risk teşkil ettiğini söylüyor.

Ek olarak, Endonezya’nın nüfusunun yarısı 30 yaşın altında, bu da PayPal Ventures’dan başkan Alexandros Bottenbruch’un söylediğine göre, “Bölgenin en büyük ülkesinde olumlu bir sosyo-demografik profili oluşturuyor. Hızla artan dijital benimseme ve düşük sigorta penetrasyonu ile birleştiğinde, pazar fırsatlarla dolu hale geliyor.“.

Girişim, görüntü yükleme yoluyla talep sürecini basitleştiriyor ve dolandırıcılığı tespit etmek için makine öğrenimini kullanıyor; kullanışlı, uygun maliyetli sigorta çözümlerine erişimi genişleterek hem müşterilere hem de sigortacılara fayda sağlıyor.

Qoala ayrıca sigorta satmak için “acenteler” veya pazarlamacılar olarak adlandırdığı 60.000’den fazla kişiden oluşan bir ağa güveniyor. Bottenbruch, konu hakkında şunları söyledi: “Doğrudan tüketicilere ulaşmak yerine, önde gelen tüketiciye yönelik platformlar ve Endonezya, Malezya, Vietnam ve Tayland’daki geleneksel çevrimdışı komisyoncular gibi köklü kanallardan yararlanmaya çalıştılar.” (PayPal Ventures Endonezya’ya yabancı değil. Ayrıca 2020’de Gojek’i de destekledi.)

Bu yaklaşımı benimseyen Qoala, kendisini 50’den fazla tüketiciye yönelik platform ve pazar yerinin tercih ettiği yerleşik sigorta çözümü ve 65.000’den fazla geleneksel çevrimdışı acentenin kullandığı en iyi sigorta platformu çözümü olarak başarıyla konumlandırdı. Bu, 2020’den 2023’e kadar brüt yazılı primde 15 kattan fazla artışa yol açtı.

Toplamda 5 milyondan fazla müşteriye hizmet veren girişim, geçen yıl 115.000’den fazla talebi işleme koydu ve 45.000 yeni kullanıcı ekledi. Destekçileri arasında Peak XV’i de sayan Qoala, ana pazarı olan Endonezya’nın yanı sıra Malezya, Tayland ve Vietnam’da da faaliyet gösteriyor.

Qoala, brüt yazılı primlerinin 2022’den bu yana 2,5 kat arttığını ve startup’ın artık tüm hasarların yüzde 60’ını dahili olarak karşıladığını ancak kesin rakamları açıklamadığını açıkladı.

Qoala’nın kurucu ortağı ve CEO’su Harshet Lunani, yeni finansmanın girişimin stratejisine “piyasanın güvenini gösterdiğini” söyledi. Hazırladığı bir açıklamada, “Sigortayı demokratikleştirme misyonumuz sarsılmaz bir şekilde devam ediyor ve bu yeni fon akışıyla, inovasyonu teşvik etmek ve yaşamları ve geçim kaynaklarını etkilemek için her zamankinden daha donanımlıyız.” dedi.

Qoala, stratejik satın almalar ve ortaklıklar keşfetmek için yeni fonları dağıtmayı ve yapay zekayı kanallarına yaymayı planlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir