Techinside Google News
Techinside Google News

PayPal, satın alma geçmişine dayalı bir reklam ağı planlıyor

PayPal milyarlarca müşteri işleminden elde ettiği verileri, yeni gelişmekte olan reklam işini güçlendirmek için kullanacak
- Advertisement -

Ünlü internet girişimcisi ve girişim sermayedarı Peter Thiel‘ın kurucularından olduğu PayPal, işletmelerin web sitelerinde ve uygulamalarda online reklam vermeleri için yeni yollar sunmak üzere bir proje geliştiriyor. Ancak görünüşe bakılırsa bu yeni proje, gizlilik endişelerini de beraberinde getirecek zira PayPal’ın insanlar hakkında bildiği bilgileri – işlemleri, satın alma geçmişleri vb – onları özel olarak hedeflemek için kullanacağı konuşuluyor.

Yeni PayPal Reklamları grubunun başında PayPal’da kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdür olarak görev yapan Mark Grether bulunuyor ve Grether, gelişmekte olan reklam operasyonunun “iş ortaklarının daha fazla ürün ve hizmeti etkili bir şekilde satabilmeleri için daha akıllı olmalarına ve tüketicilerin sevdikleri şeyleri daha fazla keşfetmelerine yardımcı olacağını” söylüyor. Ancak yaptığı açıklamada, bunu gerçekleştirmek için satın alma geçmişi de dahil olmak üzere müşteri verilerinin kullanılacağı gerçeği üzerinde pek durmuyor.

Potansiyel kapsam hakkında bir fikir oluşturması bakımından, PayPal 2023 yılında yaklaşık 25 milyar işlem gerçekleştirdi ve hacmini yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artırıyor. Ana PayPal platformuna ek olarak, nakit transfer uygulaması Venmo ve çevrimiçi fırsatları bulmak için tasarlanmış bir tarayıcı uzantısı olan Honey’i de işletmekte. Grether, “Web üzerinden ürün satın alan biriyseniz, ürünleri kimin nereden satın aldığını biliyoruz ve verilerden yararlanabiliyoruz” dedi. Raporda ayrıca Venmo’nun genç kullanıcılarını kaçırmamak için daha az reklam göstereceğinden de bahsediliyor.

Firma ayrıca “yapay zeka ile analiz edilen yaklaşık yarım trilyon dolarlık işlem verisine” sahip olan Gelişmiş Teklifler Platformu aracılığıyla PayPal reklamlarında yapay zekânın da rol oynayacağını söylüyor. Ocak ayında tanıtılan Advanced Offers, işletmelerin kullanıcılara harcama geçmişlerine göre indirim ve diğer promosyonlar sunmasına olanak tanıyor ve şu anda eBay’de bir deneme sürecinden geçtiği bildiriliyor.

Doğru kullanıcılara doğru reklamları sunma işi, farklı kaynaklar aracılığıyla kullanıcı verilerinin toplanmasına giderek daha fazla bağımlı hale geliyor ve yapay zekânın da devreye girmesiyle örneğin kütüphaneden sesli kitap ödünç almak neredeyse anında farklı reklamların gösterilmesine neden olabiliyor. PayPal’ın kullanıcıların satın alma ve diğer işlemlerine ilişkin verileri yapay zeka ile birleştiğinde, muhtemelen alıcıların şaşkınlık ve hayal kırıklığına uğramasına neden olsa da, firma içinreklamcılıkta yeni bir atılım sağlayabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir