PayPal’dan Kickstarter’a darbe

0

Kickstarter veya Indiegogo gibi popüler topluluk fonlaması servislerinde geçtiğimiz dönemde çok popüler olan, yüz  binlerce dolar hatta bazen milyonlarca dolar fon toplayan ancak daha sonra bitirilemeyen ve hatta vazgeçilen projeler, bu sistemin güvenilirliğinin sorgulanmasına neden oldu.

Avuç içi boyutundaki küçük bir drone yaratacağını söyleyen bir girişimcinin elindeki prototiple çektiği video ile Kicstarter’da yüz binlerce dolar toplaması ancak daha sonra drone’ları üretmede karşılaştığı teknik problemler nedeniyle projenin iptal edilmesi, toplanan paraların ne olacağı sorusunu ilk defa gündeme getirmişti.

Bu yeni yöntemin, insanlara hayal satıp daha sonra “olmadı” diyerek paraları alıp kaçmak için bir üçkağıtçılık girişimine dönüşmemesi için Kickstarter da bitirilemeyen projelerle ilgili özel soruşturmalar başlatmıştı.

Şimdi devreye PayPal da giriyor ve bazı ülkeler dışında, topluluk fonlaması projelerinde PayPal’ın satın alama koruma sistemini devreden çıkarıyor.

PayPal’ın 25 Haziran’dan itibaren devreden çıkaracağı satın alma koruması programına göre, ABD, Kanada, Japonya, Avustralya ve Brezilya gibi bazı ülkeler dışında yer alan kullanıcılar, topluluk fonlamalarında yanan paralarını geri alamayacaklar. Örneğin, çoğu Avrupa ülkesi ve İngiltere’deki kullanıcılar için Kickstarter ve İndiegogo’da yapılan bağışlarda, projenin çökmesi halinde PayPayl’ın parayı geri göndermesi sözkonusu olmayacak.

Bu yeni gelişmenin, Kickstarter ve Indiegogo’daki kampanyalara destek verecek olan bağışçılar için önemli çekince yaratabileceği düşünülüyor.

Pennsylvania Üniversitesi’nde 50 bin kişinin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre, topluluk fonlamasına bağış yapan kişilerin %10’u ödüllerini alamadıklarını dile getirirken, harcanan paranın  %8’inin ise tamamen iptal olan, başarısız projelere harcandığı anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>