PayPal KOBİ’lere 2 milyar dolar dağıttı!

0

Üç yıl kadar önce, PayPal ilginç ve iddalı bir vaatte bulundu: “İşletmelere ihtiyaç duydukları hızlı, adil ve esnek krediyi sağlayarak finansal hizmetlere demokrasi getirmek.” Bu amaçla bir de yatırım odaklı şirket açtı: PayPal Working Capital. ABD’de 2013 yılında kurulan bu girişim, ikinci yılında KOBİ’lere 1 milyar dolarlık fonu sağlamıştı bile. Şimdi ise, ilk milyarın üzerinden henüz 12 ay bile geçmeden 2 milyar dolarlık kredi hacmine ulaştı.

PayPal Working Capital Avrupa vizesini Kasım 2014’te alarak İngiltere’deki küçük işletmelere de kredi sağlamaya başladı. O günden bu yana 14 binin üzerinde Avrupalı işletme, 185 milyon pound kredi aldı. İş o kadar hızlı büyüdü ve başarıya ulaştı ki, PayPal bugün Birleşik Krallık’taki işletmelere 60 bin pounda kadar (yaklaşık 180 bin TL) kredi sağlayabiliyor.

PayPal Working Capital geri ödemeyi komisyonla alıyor

İngiltere ve İrlanda’daki KOBİ fonlarını yöneten Nicola Longfield, Birleşik Krallık ekonomisinde KOBİ’lerin önemine değinerek, küçük işletmelerin 2015 yılında özel sektörün toplam hacminin yüzde 99,3’ünü oluşturduğunu hatırlattı. “PayPal’da KOBİ’ler ile kurduğumuz yakın ilişki sayesinde onları başarıya taşımak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. KOBİ’ler için değişim hızlı ve bazen öngörülemez nitelikte olduğunu anlıyoruz. PayPay Working Capital sadece birkaç dakikada onaylanıp işleme giren daha esnek kredilerle bu ihtiyaca yanıt vermek için tasarlandı.”

İş sahibi müşterilerle uzun yıllar boyu dirsek temasında çalışmanın verdiği deneyim ve PayPal üzerinden yapılan satışlardan elde edilen veriler sayesinde, PayPal çok daha hızlı ve güvenilir kredi kararları verebiliyor. PayPal Working Capital bu sayede harici bir kredi puanı sorgulamasına ihtiyaç duymuyor.

Üstelik geri ödemeler standart kredi taksitleri yerine, satıcının PayPal üzerinden yaptığı satışlardan yapılan kesintilerle gerçekleşiyor. Böylelikle KOBİ’ler işlerin iyi gittiği dönemlerde daha büyük hacimde geri ödeme yapıyor, işler durgunlaştığında ise ödemeleri otomatik olarak azalıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>