Pazarlamacılar nesnelerin internetine nasıl bakıyor?

0

IoT_GenericYaygın kullanımıyla nesnelerin interneti, bazı firmalar ise bu teknolojiyi “her şeyin interneti” olarak tanımlıyor. Adına ne derseniz deyin, internete bağlı olmayan neredeyse hiçbir şeyin kalmayacağı bir dünyaya gidiyoruz ve bu teknoloji de başrollerden birine sahip.

eMarketer tarafından yayınlanan bir makale, bu konuda yapılan araştırmaları özetliyor. Örneğin Millward Brown tarafından yapılan bir araştırmaya göre nesnelerin interneti ABD’deki dijital pazarlama profesyonellerinin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiş durumda. İlk sırada müşteri deneyimi bulunurken, nesnelerin interneti, pazarlamada Büyük Veri kullanımı ve bulut çözümlerinin önünde yüzde 58’lik oranla ikinci sırada yer alıyor.

Bu konuda araştırma yapan elbette tek bir firma yok. PricewaterhouseCoopers’ın Aralık ayında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre dünya genelindeki CEO’ların yüzde 65’i nesnelerin interneti için stratejik öneme sahip yorumunu yapıyor.

Economist Intelligence Unit araştırmasında da tablo çok farklı değil. Nesnelerin interneti, CMO seviyesindeki pazarlama yöneticileri için 2020’de bir numaralı gündem maddesi olacak. Onu, mobil çalışanların gerçek zamanlı olarak iş süreçlerine dahil edilmesi, giyilebilir teknolojiler ve sanal/zenginleştirilmiş gerçeklik takip ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>