Techinside Google News
Techinside Google News

Pazarlamanın da 5N1K’sı var

Sadece gazetecilikte değil aynı zamanda pazarlama alanında da 5N1K kuralı geçerli. Bu kurala uyulmadığında ise başarılı olmak çok zor.
- Advertisement -

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde gerçekleşen oturumlardan biri de “İleri Görüş: Pazarlamanın Geleceği” başlığı ile gerçekleştirildi. Bu oturum ağırlıklı olarak pazarlama ve benzeri birimlerde çalışanlara hitap etse de genel olarak müşteri ilişkilerini anlamak adına güzel ipuçları da sundu.

Oturumun konukları ise Yiğit Kulabaş ve Neslihan Uçar idi. Yiğit Kulabaş’ın dikkat çektiği konuların başında Big Data yani Büyük Veri vardı. Bu Big Data’yı anlamlandırmanın önemini vurgulayan Kulabaş; “müşteriyi daha anlamlı hale getirmek lazım. Çünkü dün ve bugün arasında farklılıklar olabiliyor” diyerek konunun ne kadar önemli olduğunu ve nasıl değiştiğine dikkat çekti.

Kulabaş ve Uçar’ın isimlendirdiği bir kavram ise 5N1K oldu. Gazetecilikte bir haberin Kim, Ne, Nasıl, Nerede, Ne Zaman ve Neden sorularına cevap vermesi gerekir. Aynen pazarlamada da bu soruların cevabının bulunması gerektiğini ifade eden konuklar, kişinin farklı şartlarda farklı şekilde davrandığını belirttiler.

Örneğin tek başına uçakla seyahat eden bir kişinin bu seyahatte farklı, ailesiyle beraber yaptığı bir seyahatte farklı davrandığına dikkat çekti Yiğit Kulabaş. Bu davranış farklılıklarını algılamanın çok önemli olduğunu, bunu da 5N1K ile yaptıklarını söyledi.

Kulabaş önemli bir konuda da bilgi verdi: “Önemli olan gerçek zamanlı pazarlama teklifleri sunmak değil, önemli olan doğru yerde doğru zamanda teklif vermek”.

pazarlama01

İlginç bir örnek

Yiğit Kulabaş’ın verdiği ilginç bir Büyük Veri örneği oturumun en ilginç anlarından biriydi. Kurban Bayramı’nda İstanbul’dan en fazla tatile gidilen ilin Kastamonu olduğu ortaya çıkmış. Çünkü Kastamonu’da yaşayan 230 bin kişiye karşılık İstanbul’da 550 bin Kastamonu’lu yaşıyor. Bu yüzden bayramda İstanbul’dan en fazla ziyaretçinin gittiği şehir Kastamonu oldu. Bu veri anlamlandırıldığında bir pazarlama kampanyası için kullanılabilir hale geliyor.

11 milyon izinli kullanıcı var

Turkcell’in altyapısında 11 milyon izinli kullanıcı datasının bulunduğunu açıklayan Neslihan Uçar, bu kullanıcıları üzmeden ve sıkmadan, aynı zamanda onlara da fayda sağlayarak pazarlama kampanyaları geliştirdiklerinin altını çizdi.

Ellerindeki 11 milyon kullanıcıyı 300 farklı profille kategorize ettiklerini ifade eden Uçar, Turkcell’in altyapısında müşterilere gönderilen SMS’leri analiz edebilen araçlar bulunduğu da söyledi.

Müşteri sadakati çok önemli

Genelde pazarlamacıların yaptığı en büyük hatanın ürünü sattıktan sonra bir daha müşteri ile bağlantıya geçmemek olduğunu belirten Uçar sözlerine şöyle devam etti: “Müşteri sadakatini sağlamak çok önemli. Bunu genelde unutuyoruz. Bir sonraki satışa kadar onlarla iletişimde olmamız gerekiyor. Bunu yapmalıyız.”

Pazarlamanın geleceği Büyük Veri’de gizli. Ancak bu veriyi anlamlandırmak, müşteriyi doğru anlamak, onu sıkmadan ve üzmeden fırsatlar konusunda bilgilendirmek gerekiyor. En önemlisi de bu fırsatların doğru yer ve doğru zamanda sunulması gerekiyor ki işe yarasın.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir