PC dünyası için zor günler bitiyor mu?

0

Mikroçip üreticisi Intel, bilgisayar dünyasına ümit veren sonuçlar açıkladı. Rakamlar, mobil ürünlere yönelimin ardından bilgisayar dünyasında esmeye başlayan kara bulutların dağılmaya başladığını gösteriyor.

Dünyanın, en büyük yarı iletken üreticisi Intel, kişisel bilgisayarlar ve sunucu pazarına en fazla tedarik sağlayan şirket oldu. Ancak şirket, mobil telefon ve tablet gibi cihazların popülarite kazanmasıyla birlikte üretimini önemli ölçüde düşürmek zorunda kaldı. Bu durum, uzunca bir süre şirketin cirolarına negatif yansıdı.

Intel, dün yaptığı açıklamayla ürün gamında gerçekleştirdiği revizyonun bilançolarına yansımaya başladığını duyurdu. Buna göre şirketin net geliri son çeyrek verilerine göre yüzde 40 artarak 2.8 milyar dolara ulaştı. Bu, bir önceki çeyrek gelirine göre 2 milyar dolarlık bir artışı ifade ediyor.

Gelişmeyi değerlendiren Intel CEO’su Brian Krzanich, şirket ürünlerinin artan oranda kişiselleştiğini ve daha mobil ve internet erişimli bir karakteristik kazandığını ifade etti. Intel’in, gelir sağlamayan iş alanına girmek istemediğinin altını çizen Krzanich, şirketlerin yeni bilgisayarlara olan taleplerinin pazardaki iyileşmeye yön verdiğini belirtti.

Bilgi teknolojileri araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, geçtiğimiz hafta paylaştığı raporda, sekiz çeyrek döneminin ardından ilk kez dünya genelinde bilgisayar sevkiyatının yüzde 0.1 nisbetinde artış gösterdiğini duyurmuştu. Bir taraftan dünyanın çeşitli bölgelerinde devam etmekte olan savaş iklimi ve beraberinde getirdiği finansal kırılganlıkların ardından teknoloji dünyasından gelen bu haber bir çoğumuz için yeni bir umut ışığı doğuruyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>