PC pazarı bu haberle karıştı!

0

Kişisel Bilgisayar (PC) pazarında işlerin iyi gitmediği bir kaç yıldır tüm sektör tarafından biliniyor ve öngörülüyordu. Tabletlerin ortaya çıkmasıyla azalan laptop satışlarından sonra akıllı telefonların geniş ekranlarıyla Web üzerinde sörf için uygun hale gelmesi ve mobil uygulamaların hızla yaygınlaşmasıyla internete erişmek için telefonu yeterli bulan çok sayıda kullanıcı PC almaktan vazgeçti. Bu nedenle PC pazarı son birkaç yıldır küçülme eğilimindeydi.

Bu atmosferde üreticiler düşen PC satışları nedeniyle kaygılıyken koltuklar da el değiştirmeye başladı. Bu güne dek Mac satışlarında Google’ın PC’lerinin önünde olan Apple artık Chromebook’ların arkasına düştü. Google’ın Chromebook PC’lerini üreten Dell, Lenovo ve HP’nin son çeyrekte 2 milyon adet Chromebook sattığı ortaya çıktı. IDC’nin raporlarına göre Apple’ın Mac’leri ise 1.7 milyon adette kaldı.

Böylece, özellikle ABD’de vazgeçilmez gibi görünen Mac’ler ilk defa düşük fiyatlı, düşük donanımlı, hızlı ve pratik web bağlantısı sağlayan Chromebook’lardan daha az satılan bir ürün olarak konumlandı. Ancak bu durumun Apple’ı çok rahatsız ettiği söylenemez zira Apple kendi ürünlerini kendisi üreten ve yüksek kar marjı uygulayarak kazancını maksimumda tutan bir firma. Chromebook’lardan adet olarak daha az satış da yapsa, kazanç bakımından liderliği bırakmıyor. Yani piyasadaki paranın büyük dilimi hep Apple’a gidiyor.

Microsoft tedirgin

Öte yandan Google’ın Chromebook’lu PC’lerinin yaygınlaşması, Windows PC’lerin üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Firmanın şimdi I/O konferansında, bütün Android uygulamalarının Chromebook PC’ler üzerinde çalışacağını da açıklaması Chromebook cihazlara olan ilgiyi arttıracak. 200 dolar seviyesinde, sade, hafif, hızlı ve pratik cihazlar olarak anılan Chromebook’lar, sadece internete girmek, yazı yazmak, e-mail okumak, işyerinden gelen dosyaları incelemek için laptopa ihtiyacı olan kesimin 500+ dolar seviyesindeki Windows PC’lerinden uzaklaşmasına neden olacak.

İkinci alternatif olaraksa, Microsoft’un yakında Windows’lu PC’lerin fiyatını düşürecek, Chromebook’a rakip olacak Windows PC modellerin çıkmasını sağlayacak bir girişimde bulunması beklenebilir. Bakalım bu yeni gelişme karşısında PC pazarında nasıl bir dalgalanma olacak?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>