PC satışları büyüme gösterdi

0

PC satışları

Uzun bir aradan sonra, PC satışları tekrar büyüme gösterdi. PC satışları son altı yıl düşüş yaşamış ve üreticileri tedirgin etmeye başlamıştı.

PC satışları altı yıl sonra tekrar büyüdü

Akıllı telefonlar ve tabletlerin teknik özelliklerinde yaşanan gelişme, günlük kullanımda bilgisayarlara olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltıyor. Akıllı telefon ve tablet piyasası, son dönemde PC sektörünü zor duruma soktu. Ancak altı aylık bir aranın ardından, PC sektörü tekrar toparlanmaya başladı.

Gartner verilerine göre 2012 yılı ilk çeyreğinde duraklamaya giren PC sektörü, 2018 yılı ilk çeyreği itibariyle tekrar hareketlendi. 2017’de aynı zaman dilimine göre yüzde 1,4 artış yaşandığı 62,1 milyon adede ulaşıldığı belirtiliyor. Satışlarda yaşanan artış, PC üreticilerinin büyümesini sağladı.

Lenovo yüzde 10.5 büyüme göstererek zirveye otururken, HP yüzde 6.1 büyüme gösterdi. son yılların çıkış yakalayan şirketi Dell yüzde 9.5, Apple yüzde 3 ve Acer yüzde 3.1 büyüdü.

Gartner talepteki artışın kaynağı olarak iş piyasasını gösteriyor. Tüketici sektöründe bir değişim yaşanmadığı, iş piyasasının bu büyümede etkili olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla bu büyümenin uzun vadede devam etmeyeceğine vurgu yapılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>