PC satışları toparlanıyor mu?

0

Sene başında gelen yıllık satış raporlarına göre PC satışlarında yaşanan büyük düşüş, bu endüstrinin can cekişmekte olduğuna dair endişeleri azdırmıştı ancak Gartner ve IDC’den geln yeni raporlar durumun toparlanmaya başladığını gösteriyor.

IDC raporlarına göre 2016’nın ikinci çeyreğinde ABD’deki PC satışlarında %1,4 oranında artış yaşandı. Gartner’ın analizine göreyse artık %4,9 düzeyinde gerçekleşti. Bu artışın nedeni hakkında ise henüz bir açıklama yapılamıyor. ABD’e ekonominin düzelmeye başlaması bir sebep olarak gösterilebilir. Öte yandan video oyunu severlerin, Mart ayından sonra piyasaya çıkan sanal gerçeklik gözlüklerini çalıştırabilmek için yeni ve gelişmiş bilgisayarlara ihtiyaç duymaları nedeniyle PC satışlarının artmış olabileceği de göz ardı edilmiyor.

Ayrıca düşük fiyatlı ancak yetenekli ve cazip bir laptop seçeneği olan Chromebook’larda yaşanan olumlu gelişmelerin de toplam bilgisayar satışlarına etkisi olabileceği tahmin ediliyor. Kurumsal pazardaki müşteriler ve devlet kurumları 2016 içinde yüksek sayıda Chromebook satın aldılar.

Öte yandan ABD dışına çıkınca işler çirkinleşiyor. Dünya çapındaki toplam PC satışlarına bakınca iki araştırma firmasının analizleri de %5 civarında düşüşü işaret ediyor. Yine de sene içinde pazarda hareketlenme bekleniyor çünkü Windows 10’a ücretsiz güncelleme için son tarih yaklaşıyor ve bu tarihten sonra insanlar eski bilgisayarlarına yeni işletim sistemi yüklemek için 110 dolar ödemek yerine, içinde yeni işletim sistemi olan yeni bilgisayar almayı tercih etmeye başlayacaklar ve bu da satışlarda beklenen canlanmanın başlamasını sağlayabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>