PC sevkiyat raporu yayınlandı

0

PC sevkiyat

Gartner ve IDC tarafından yapılan araştırmalar dahilinde 2018’in ilk çeyrek PC sevkiyat raporu yayınlandı. PC sevkiyat raporuna göre birçok marka için durgun bir ilk çeyrek geçirdi.

Gartner ve IDC’den sevkiyat raporu

IDC’ye göre, 2018 ilk çeyreğinde dünya çapında toplam 60.4 milyon adet PC gönderimi oldu. Birçok marka için hemen hemen geçen yıl ile benzerlik gösteren ilk çeyrek sonuçları, HP ve Dell markalarında hareketlilik olduğunu gösteriyor. Dünya çağında en çok satan PC markası olan HP, 2017 yılı ilk çeyreğine göre büyüme gösterdi.

En çok satan ikinci PC markası olan Lenovo ise geçen yılla hemen hemen aynı sonuçlar elde ederek durgunluğunu korudu. Dell ise önemli bir artış yaşayarak hemen hemen yüzde 1 oranında daha fazla satış yapabildi. Ancak Dell’in, ikinci sıradaki Lenovo ile arasında halen önemli bir fark bulunuyor.

Dizüstü bilgisayarlar sonrasında inovatif bir atılım yaşanmayan PC sektöründe 2018 yılı durgun geçecek gibi görünüyor. Aşağıdaki tablo ile markaların 2017 ve 2018 yılına ait sevkiyat kıyaslamalarını inceleyebilirsiniz.

PC sevkiyat

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>