PCIe 6 standardı ne zaman hayatımıza giriyor?

0

PCIe 6 standardı

Henüz yeni sayılabilecek PCIe 5 standardı kullanılmaya başlarken, PCIe 6 standardı ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. PCIe 6 standardı kısa bir süre sonra hayatımıza girecek gibi görünüyor.

PCIe 6 standardı 2021’de geliyor

Teknolojide yaşanan gelişmeler ile bağlantı teknolojilerindeki ihtiyaç da artıyor. Bilgisayarlarda daha yüksek bağlantı frekansları, daha fazla ham veri aktarım oranlarına ihtiyaç duyuluyor.

Şu anda halen kullanımda olan PCIe 4 standardı, 16 GHz bağlantı frekansı sunuyor. 64 GB/s bant genişliği bulunan PCIe 4 standardı, 16 GT/s ham veri aktarım oranına sahip.

2017 yılında duyurulan PCIe 5 standardı ise 32 GHz’lik bağlantı frekansı sunuyor. 128 GB/s bant genişliği bulunan PCIe 5standardı, 32 GT/s ham veri aktarım oranına sahip.

Geliştirme çalışmaları devam eden PCIe 6standardının ise 2021 yılında tamamlanacağı belirtiliyor. Böylelikle PCIe 6 ile 64 GHz’lik bağlantı frekansı mümkün olacak ve hat başına bant genişliği 256 GB/s’ye çıkacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>