Apple Watch onu da bitirdi

1

Pebble hafızalara hem Kickstarter’da kullanıcılardan sağladığı 26 milyon dolarlık dev fonla hem de eli yüzü düzgün ilk akıllı saat olmasıyla kalmıştı. Çelik kasalı Steel ve renkli ekranlı Time modelleri bu başarıya başarı ekledi. Ancak Apple Watch geldi ve büyü bozuldu.

Her ne kadar 2013 yılından bu yana satılan 1 milyonun üzerinde akıllı saat başarıyı simgelese de, sadece 2015 yılında satıldığı tahmin edilen 10 milyon Apple Watch’un yanında oldukça sönük kalıyor. Pebble da devler liginde mücadele etmeye çalışan ve zorluk çeken her startup gibi kendini farklı bir alanda konumlandırma kararı aldı.

Pebble fitness bilekliği yapacak

Bugüne kadar akıllı saatleriyle tanıdığımız şirket artık yoluna fitness aksesuarlarıyla devam edecek. Diğer bir deyişle “Kickstarter şampiyonu” artık Apple’ın değil, FitBit’in rakibi olacak. Elbette burada akla ilk olarak şu soru geliyor: Fitness bileklikleri alanında Fitbit’in bileğini bükmek kolay mı? Biz bilmesek de, Pebble bu soruya tatmin edici bir yanıt bulmuş olsa gerek.

Akıllı saatlerden akıllı bilekliklere geçişin bedeli ise yüzde 25 oranında bir küçülme ve 40 kişilik personeli kapsayan işten çıkarma oldu. Bu zor kararı veren CEO Eric Migicovsky, Tech Insider’a yaptığı açıklamada Silikon Vadisi yatırımcılarının cebindeki akrebi suçlarken, gelecek 5 ila 10 yıl arasındaki dönemde giyilebilir teknoloji alanındaki vizyonlarına güvendiklerini belirtti.

Amazon ile kurduğu stratejik iş ortaklığı, Pebble’a Hindistan bileti sağlayacak. Özellikle giriş seviye ürünlerin rağbet gördüğü Hint pazarında uygun fiyatlı ürünler satmak bakalım bu iyi niyetli girişimin Silikon Vadisi’nde göremediği maddi desteği sağlamasına yetecek mi.

Yorumlar

  1. pebble sahipleri ne olacak :( yazık ya…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>