Pentagon protezleri satışa çıkyor

0

ABD’nin, savaş gazilerinin kopan kol ve bacakları için geliştirdiği yüksek teknolojili protezler, satışa çıkıyor. 

Robotik ve sibernetik teknolojinin gelişmiş örnekleri olarak kabul edilen bu protezler, ABD gazilerinin kopan organlarının fonksiyonlarını üst seviyede taklit edebiliecek. Örneğin, kol protezi sayesinde bir gazi rahatça parmaklarını hareket ettirebiliyor, dirseğini büküp açabiliyor ve bu hareketleri sanki kendi gerçek kolunu hareket ettirmek ister gibi, düşünerek ve kaslarını hareket ettirerek yapabiliyor. 

DARPA kontrolünde ve Deka şirketi tarafından geliştirilen bu protezler ilk olarak ABD gazilerine tahsis edilecek. Ancak protezlerin fiyatları 100 bin dolardan başlıyor. ABD ordusu gazilerin protez fiyatını karşılayacak fakat siviller bu protezleri satın almak istediğinde, öncelikle sıraya girmek zorunda kalacak.

Yine de bu teknolojinin kısa sürede özel sektöre açılması bekleniyor. Organlarını kaybeden inasnlar için tek başına hayatlarını sürdürmelerini çok kolaylaştıracak bu yeni akıllı robotik protezlerin, insan ve makine birleşiminde büyük bir devrim olduğunun da altı çiziliyor.

Öyle ki bu teknolojinin geliştirilmesi sonrasında, mekanik kol ve bacakların, gerçek kol ve bacaklardan çok daha güçlü, daha yetenekli ve daha avantajlı hale gelebileceği hatta yakın gelecekte herhangi bir sakatlığı olmayan insanların dahi, vücutlarına bu tür protezler takmak için gönüllü olabileceğinin altı çiziliyor ki, bu durum tam olarak, bilimkurgu öykülerinde sıklıkla incelenen bir konu olarak insanlara yabancı değil. Robot teknolojisinin gelişmesiyle beraber, gerçek insan derisini taklit edebilen yapay dokuların ortaya çıkmasıyla bu tür protezlerin, gerçekten ayırt edilemeyecek şekilde terör, savaş veya kaza kurbanı insanlara yeni bir hayat kurma şansı verecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>