Pentagon siber savaş araçları geliştiriyor

0

İşid’in internet üzerinde çok etkili olması ve dünyanın her yerinde eylem yapacak gençleri cezbetmesi veya kendi insansız uçaklarını uçurmaya başlaması gibi gelişmelere karşı Pentagon şimdi İşid ile savaşta kullanılacak siber savaş araçları geliştirmeye başladı.

Siber Komutanlık bünyesinde sadece bir göreve odaklanmış bir grup uzman asker tarafından geliştirilen siber savaş silahları, radikal grubun online sitelerini çökertmek, dijital ödeme sistemlerini etkisiz kılmaz, haberleşmek için kullandıkları uygulamaları tespit etmek ve koordinasyonlarını bozmak için kullanılacak.

Bu siber grup ayrıca, İşid’e karşı yapılacak askeri operasyonlarda sivil ölümlerin bertaraf edilmesi için gerekli ipuçlarını toplamak ve harekete geçmekle de görevli olacak. Örneğin, İşid’e ait dijital sunucuların yeri tespit edildiğinde bu sunucuların saklandığı binaları bombalamadan cihazları dijital olarak uzaktan kullanılamaz hale getirmek mümkün olursa, bombalama gerçekleşmeyecek. Böylece bölgedeki sivillerin de hayatı riske girmeyecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>