Techinside Google News
Techinside Google News

Pentagon yeni dijital istihbarat örgütü kuruyor

ABD Savunma Bakanlığı, siber savaş için gerekli olan siber silahları, yani trojan ve virüsleri geliştirecek ve yönetecek yeni bir yapı kuruyor
- Advertisement -

sibersavaşSiber savaş, artık varlığını inkar edemediğimiz bir gerçek. Çin ve ABD arasında son dönemde yaşanan büyük hacker saldırıları sonrasında iki ülke başkanının bir araya gelerek, siber-savaş ateşkesi ilan ettiklerini açıklamaları ve birbirlerine siber saldırı düzenlemeyeceklerine dair söz vermeleri de bu gayr-ı resmi savaşın en büyük ispatı oldu.

Elbette ABD’nin daha önce İran’ın nükleer tesislerini sabote etmek veya Rusya’nın gizli projelerine ulaşmak ya da rakip ülkelerin dev şirketlerinin ticari sırlarını öğrenmek için özel üretim virüs ve trojanlar geliştirdiğini de biliyoruz.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Pentagon şimdi daha gelişmiş siber silahlar geliştirmek için 460 milyon dolarlık bütçe ayırdı ve bu bütçeyi taşeron güvenlik şirketine, geliştirdikleri trojanlar veya diğer siber silahlar için aktaracak.

Pentagon’un siber savaş operasyonlarını yürüten CYBERCOM departmanı tarafından düzenlenecek  Cyberspace Operations Support Services (Siber Savaş Operasyonları Destek Servisleri) isimli kontratla Pentagona bağlı çalışacak olan bu güvenlik şirketi aynı zamanda ABD’nin NSA dahil, çok sayıdaki IT güvenlik operasyonunu da devralacak. Yani ABD’de, CIA kadar güçlü yeni bir dijital istihbarat örgütü kuruluyor.

Sözleşmeyle görev yapacak olan bu taşeron şirketin, ya da diğer ismiyle siber savaş ve istihbarat grubu, çok yetenekli hacker’lar çalıştırmak durumunda olacak ve ABD’nin menfaatlerine uygun virüsler, trojanlar ya da kısaca, “siber savaş mühimmatları” geliştirecek; bu mühimmatların kullanımından, test ve operasyonlarından sorumlu olacak.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir