Pentagon’da Google paniği mi yaşanıyor?

0

Google ile Maven Projesi’ni yürüten Pentagon, teknoloji devinin projeden çekilme kararı ile paniğe kapılmış olabilir.

Yapay zekalı insansız hava araçları

Maven Projesi sayesinde insansız hava araçlarının çektiği görüntüleri subayların incelemesine gerek kalmaksızın yapay zeka ile analiz edip dost, düşman ayrımı yapabilmeyi, sivilleri veya silahlı militanları havadan yapay zeka ile tanımayı hedefleyen Pentagon şimdi bu hedefinden çok geriye düştü.

Yapay zeka uzmanı bulmak veya bu tür çalışmalar yaptırabilmek için onlarca milyar dolara ihtiyacı olan Pentagon, Google çalışanlarının silah geliştirmeye tepki vermesi yüzünden şirketin projeden çekilmesinden büyük zarar görmüş oldu.

Pentagon şimdi Google’ı ikna edebilmek için projeye başka bir bakış açısından yaklaşmayı tavsiye ediyor. Google çalışanları bu proje ile geliştirilen silahların can alacağını savunurken Pentagon yetkilileri, proje sayesinde masum sivil hayatların kurtulabileceğini ve insan hatasına dayalı saldırıların ortadan kaldırılacağını vurgulayarak Google’ı ikna etmeye çalışıyorlar.

Ancak yine de Google’ın kamuoyu önünde “silah geliştiren bir şirket” görüntüsü vermemek için projeden ayrılma kararından geri dönmeyeceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>