Pentagon’un eski yazılım şefinden çarpıcı açıklamalar

0

Pentagon eski yazılım şefi

Pentagon’un eski yazılım şefi ABD’nin Çin’e karşı avantajı kaybettiğini itiraf etti. Yazılım şefi, gelecek 10 yıla dikkat çekti.

Pentagon’un eski yazılım şefi itirafta bulundu

Pentagon’un eski yazılım şefi Financial Times’a verdiği demeçte, Çin’in ABD ile yapay zeka savaşını kazandığını ve teknolojik ilerlemeleri nedeniyle küresel hakimiyete doğru ilerlediğini söyledi.

İstihbarat değerlendirmelerine göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in, başta yapay zeka, sentetik biyoloji ve genetik olmak üzere gelişmekte olan önemli teknolojilerin çoğuna yaklaşık on yıl içinde hakim olması muhtemel görülüyor.

Pentagon’un ABD ordusundaki teknolojik dönüşümün yavaş temposunu protesto etmek için istifa eden ilk yazılım şefi Nicolas Chaillan, yanıt vermemenin ABD’yi riske attığını söyledi.

Gazeteye verdiği demeçte, “15 ila 20 yıl içinde Çin’e karşı rekabet etme şansımız yok. Şu anda bu zaten yapılmış bir anlaşma, bence çoktan bitti” dedi. “Savaş gerektirip gerektirmediği bir tür anekdottur” dedi.

Çin, medya anlatılarından jeopolitikaya kadar her şeyi kontrol ederek dünyanın geleceğine hükmetmeye hazır olduğunu söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>