Periscope bir yılı böyle geçirdi

3

Periscope bir yaşında. iOS ve web sürümleriyle 26 Mart 2015 tarihinde hayata geçen kullanıcı odaklı canlı yayın platformunda bir yılda 200 milyonun üzerinde yayın yapıldı. Bugün 24 saatte izlenen videoların toplam seyir süresi 110 yılı aşıyor.

Twitter’a ait olan yayın kanalı bir yılda tartışmaların da odağında yer aldı. Örneğin biletle izlenen veya abonelik gerektiren spor müsabakaları ya da gala gösterimleri gibi deneyimlerin Periscope aracılığıyla kitlelere ulaştırılması, yayıncılar ve içerik üreticiler arasında gerginliğe neden oldu.

periscope infografik

Bir yıllık dijital macerasını kısa bir infografikle anlatan Periscope için iOS ve web sürümlerinin ardından Android platformundaki çıkış geldi. Apple TV ve GoPro desteği, harita bazlı arama, yatay ekran desteği, web üzerinde profiller ve Twitter entegrasyonu bir yıla sığdırılan gelişmeler arasında.

Periscope kaç kişiye ulaşıyor?

Kullanıcı bazlı veriler paylaşmaması nedeniyle servisin son olarak paylaştığı 10 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya ne kadar daha eklendiği konusunu muallak bırakıyor. Buna karşın güçlü Twitter entegrasyonunun yanı sıra GoPro desteğinin video yayın ağına daha fazla abone çektiğini tahmin etmek güç değil.

İnternet kullanıcılarının video çekme konusunda tabularının yıkılması neticesinde canlı yayın ağları yeni bir pazar haline geldi. Facebook’ta da kolayca yayın yapmayı sağlayan bir uygulama hayata geçti. Benzer şekilde YouTube da canlı yayın yapma olanağı sunuyor. Büyük şirketlerin ve hatta Jimmy Kimmel gibi ekran devlerinin kendi Periscope stratejilerini belirlemeleri sonucunda bu platformlara olan ilgi daha da artacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>